Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo povede dál SBD Mír?

Teplice - V Teplicích vrcholí „boj" o posty ve vedení největšího bytového družstva v okrese, SBD Mír. Volby budou v úterý v domě kultury, na shromáždění delegátů.

28.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavla Kubištová

Opozice současného vedení, která vystupuje z řad členů družstva, se už několik týdnů snaží zaktivizovat družstevníky, aby se o volbu zajímali, aby o tom diskutovali se svými delegáty, pokud vůbec vědí, kdo to v jejich domě je. V Alejní ulici v Teplicích odpůrci současného vedení využili digitálního bilbordu, kde běží světelný baner na podporu zájmu o současném dění v družstvu. Pro šíření svých informací využívají také sociální sítě.

Bez odezvy nezůstává ale ani stávající vedení družstva, které v reakci na aktivitu svých odpůrců rovněž oslovuje delegáty, s vysvětlujícími „argumenty". To vše načasováno v konci mandátového období, těsně před volbou vedení.

Lidi na manažerských postech vedení největšího bytového družstva na Teplicku, které spravuje na osm tisíc bytů, prověřuje už několik let policie, respektive jejich počínání v pozici zastoupení družstevníků. V Deníku jsme se o tom několikrát v minulosti zmiňovali, ať už v souvislosti s již zemřelým panem Procházkou, tehdejším dlouholetým předsedou, tak v aktivitách místní hospodářské kriminálky. Předmětem prověřování mají být kauzy spojené s údajným neuváženým utrácením družstevních peněz, ať už za nikdy nefunkční fotovoltaické elektrárny na střechách některých družstevních domů či také třeba pořizování luxusních vozidel právě pro manažery družstva.

Informace o volbách lidí do vedení družstva na bilbordu.Bude to přetahovaná?

Opozice z řad družstevníků se teď snaží prosadit do vedení své lidi, aby se podíleli na řízení celého družstva. Na kandidátce, kterou má družstvo SBD Mír na svých oficiálních internetových stránkách, ale jsou i stávající členové řídících a kontrolních orgánů. V úterý to tedy bude zřejmě zajímavá přetahovaná. A také je o co, osm tisíc bytů není málo.

„Toto družstvo je velmi důležitý hráč v Teplicích. A to i proto, že ubytovává nejvíce občanů našeho města z pohledu místních družstev," říká člen zastupitelstva města Teplice Jakub Mráček. „Takže pro spokojenost a žití občanů v lázeňském městě je poměrně klíčové. A vnímám družstvo jako subjekt, ve kterém má město nějakou svoji majetkovou účast," komentuje zastupitel.

Opatrovník…

Už z dosavadních dnů je patrné, že stávající vedení si nechce nic nechat líbit. Naopak jejich odpůrci to s revolucí ve vedení myslí vážně. A také s tím do předvolební kampaně šli. Pravdou je, že několik dnů před vlastní volbou státní zastupitelství ustanovilo družstvu opatrovníka, který ho má zastupovat v případném trestním řízení a u soudu, a má také pomoci vyčíslit údajnou škodu.

„V případě, že orgány družstva, které běžně družstvo zastupují jsou předmětem trestního řízení, pak lze družstvu ustanovit opatrovníka. Opatrovník má za povinnost hájit zájem poškozeného v trestním řízení, což je v tomto případě naše družstvo. Může navrhovat důkazy, nahlížet do trestního spisu a další. Jestliže bylo družstvo trestným činem poškozeno, může také uplatnit u soudu nárok na náhradu škody," popisuje post opatrovníka Lukáš Valenta. A je to právě on, kdo tím opatrovníkem je.

Ilustrační foto.Současné vedení se ale proti tomuto rozhodnutí ohradilo stížností, která je adresovaná na krajské zastupitelství, a kterou má redakce Deníku k dispozici. Kromě dalšího se v ní píše o nevhodnosti ustanovení opatrovníka, a to pro jeho nestrannost a střet zájmů. „Je členem družstva, delegátem samosprávy a dokonce kandidátem do statutárního orgánu družstva," píše ve stížnosti.

„Osobně mi není známý důvod, proč jsem byl ustanoven družstvu právě já a navíc až nyní po takové době. Z usnesení státní zástupkyně vyplývá, že některé trestní věci jsou prošetřovány již od roku 2013. Je ovšem pravdou, že na základě informací od družstevníků, jsem policii zaslal některé podněty já. Nemyslím si však, že toto je tím důvodem," reaguje na své zvolení Lukáš Valenta.

To, že se policie zabývá hospodařením v minulých letech, to je faktem. Dokonce na světlo prosakují informace, že se část dokumentace z kanceláří bytového družstva ještě za působnosti bývalého předsedy, který spáchal sebevraždu, ztratila. Tuto informaci ale nemá Deník potvrzenu.

Současný předseda Marek Andrášek nevidí ve své opětovné kandidatuře na další roky problém. „Kdyby prověřování někoho policií mělo být důvodem pro to, aby nekandidoval ve volbách, a to jakýchkoliv, nebylo by nic snazšího než na něj podat trestní oznámení, které policie prověřit vždy musí, a tím případného kandidáta z volby vyřadit. Tak by demokratická volba vypadat neměla," komentuje své rozhodnutí být rovněž na kandidátce do vedení SBD Mír v Teplicích.

Možná ještě stojí za zmínku, že opatrovník, kterého 11. března ustanovil státní zástupce, bude mít své slovo pouze v případech trestného řízení. Na vlastní chod družstva nemá vliv. A proč byl tedy vlastně ustanoven? Členové představenstva by se v trestním řízení dostali do zvláštní situace. Jako zástupci družstva, jehož práva mají hájit, by také měli určit škodu, které se jako podezřelí údajně dopustili. „Hrozilo by, že řeknou, že žádná nevznikla," komentoval pro MF Dnes okresní státní zástupce Otakar Zahradník.

Je co řešit…

Otázkou pro další vývoj družstva také zůstává, co bude například s honosnou vilou Birnbaum v Lípové ulici, která je zakonzervovaná a se kterou původně mělo družstvo plány takové, že by se sem přestěhovalo právě vedení a veškerá agentura spojená s chodem družstva. Plány s touto budovou, která stojí hned vedle regionální knihovny, budeme nadále sledovat. Přineseme informace i o úterní volbě, v rámci shromáždění delegátů, které je neveřejné. Volby do představenstva a kontrolní komise budou probíhat podle nového volebního řádu. Uvidíme, jak to všechno dopadne.

Autor: Redakce

28.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
11 51

VIDEO: Neváhali ani vteřinu. Politici měli ohledně vlády s Babišem jasný názor

Babiš obvinil ČSSD z korupce, Zaorálek ho nazval parazitem i dravcem

V předvolebním souboji lídrů hnutí ANO a ČSSD Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka v televizi Nova se dosavadní koaliční partneři proti sobě ostře vymezili. Vzájemně se napadali, kdo má máslo na hlavě například v otázce nízkých mezd či boje s korupcí.

VIDEO: Okamura nabídl pomoc Šlechtové. Vysloužil si polibek

Čtvrteční superdebata Deníku se nenesla jen ve vážném duchu. Do koalice by strany přítomných deseti zástupců nešly, ale lidsky se prý mají rádi.

Mladí se derou vpřed. Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku

Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku ve své historii. Po koaličních jednáních, která se táhnou již téměř měsíc, se vítězné strany voleb konečně dohodly. 37letá Jacinda Ardenová, v pořadí třetí a nejmladší žena ve vedení ostrovní země, dnes oznámila, že bude sestavovat vládu. Mladí lidé, kteří nedosáhli 40 let se ve vrcholové politice objevují čím dál častěji.

Video veřejného znásilnění z Konga kolovalo na sítích. Bojuje se ženskými těly

Video, ukazující nahou ženu, která je znásilněna, zmlácena a nakonec sťata před plným náměstím v jednom z měst v Demokratické republice Kongo (DRK) kolovalo na sociálních sítích několik měsíců, než bylo oficiálně staženo na apel televize France 24. Jak píše server CNN, tato znásilnění zapadají do širšího příběhu, který se datuje do 19. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení