O seškrtání dotací na zimní rekreační dopravu rozhodli v Kadani. Podle radních upadá, a to nejen po vyhodnocení čísel za poslední sezónu, která nebyla kvůli mírné zimě zrovna vydařená.

Kadaň dotuje autobusy pro lyžaře společně s Kláštercem nad Ohří už deset let. Každé z měst na ně vydávalo 80 tisíc korun ze svého rozpočtu, jen letos přispěla o něco nižší částkou, a to 55 tisíci.

„Takhle to vypadá, že jsme ještě ušetřili. Jenže jsme vytáhli z odboru dopravy výsledky ježdění a zjistili, že situace skutečně není dobrá. Zájem je nízký," okomentoval starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „V průměru jezdí sedm lidí a v únoru, kdy byl konečně sníh, jezdili dokonce jen čtyři lidé. Když jim tady zaplatíme taxíka, vyjde to líp," dodal s nadsázkou starosta.

Skibus jezdí v zimě na trase Kadaň - Klášterec nad Ohří - Boží Dar a zpět každý víkend a o svátcích. Vyjíždí ráno po osmé hodině a zpět se vrací ve čtyři odpoledne. Jízdné stojí 30 korun.

Kvůli upadajícímu zájmu lyžařů a turistů se radní usnesli, že zimní dopravu omezí jen na některé frekventovanější dny. Lyžaři s ní budou moci počítat například o jarních prázdninách. Naopak přes vánoční svátky z Kadaně jezdit nebude, protože byla využívána jen minimálně.

V Klášterci nad Ohří došli, co se týče využívání skibusů, k podobným číslům. Ještě ale nedospěli ke konkrétním závěrům. „Čísla má k dispozici odbor místního hospodářství, který je po vyhodnocení předloží radě. Ta k nim přihlédne při stanovování dotací na příští sezónu," uvedla mluvčí klášterecké radnice Radka Hodicová.

Kadaň chce snížení podpory skibusů vyvážit tím, že naopak finančně podpoří autobusové zájezdy do německého Marienbergu, o které je mezi místními zájem. Během posledního měsíce vypravila dva autobusy s pasažéry, kteří mířili k přeshraničničním sousedům především za koupáním v aquacentru a nákupy.

Jízdné stojí dospělého 50 korun a děti do 15 let polovic. „Tuto dopravu také dotujeme, ale mnohem méně. Je to jiný level," těší starostu Kulhánka. První autobus vyvezl 46 cestujících a na jízdném se vybralo 1925 korun. Město tak doplácelo jen částkou 3875 korun. Z většiny byl naplněný i druhý autobus. Další vyjede z autobusového nádraží v Kadani 21. května v 9 hodin.