Firma nechala roznést lidem do schránek letáky a průvodní dopis. Jejich obsahem jsou různé varianty finanční kompenzace. Z dokumentů vyplývá, že pokud například čtyřčlenná rodina žije v domě, jehož odhadní cena dosáhne výše 2,5 milionu korun, mohla by od těžařů při splnění všech podmínek získat až 6,5 milionu.

Do finální sumy se vedle hodnoty nemovitosti promítají také další fakta, například délka trvalého pobytu v obcích. Pokud někdo žije v Horním Jiřetíně dva roky a méně, získal by osobní náhradu sto tisíc. Lidé, kteří se tam nastěhovali před rokem 1972 pak 250 tisíc. Těžaři slibují také náhrady podnikatelům nebo přemístění hřbitova.

"Pro mě to není nic zajímavého," řekl Mosteckému deníku starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt, zarytý odpůrce pokračování těžby. Přečetl si jen průvodní dopis. "Líbí se mi ta slova o ustoupení veřejnému zájmu. Je to jen zájem pánů miliardářů těžařů," dodal Buřt s tím, že ví o řadě lidí, kteří nečekané dokumenty ani neotevírali.

Někteří obyvatelé po přečtení okamžitě volali přímo na Severní energetickou. "Reakcí máme hodně. Lidé hlavně oceňují, že už konečně leží na stole něco konkrétního," uvedla mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová.

Těžaři v závěru dopisu informovali, že na podzim plánují v případě schválení pokračování těžby uspořádat v Horním Jiřetíně veřejné slyšení. Finanční nabídky učinili naposledy v roce 2006.

Podle současných vyjádření by vláda měla o těžebních limitech rozhodnout do konce srpna. Ve hře je i varianta částečného prolomení, která by znamenala zbourání jen části Horního Jiřetína.