Tvrdí to v rozhovoru ústecký senátor Jaroslav Doubrava a politolog Zdeněk Zbořil. Je třeba uznat, že to zní velmi podivně.

Pokud nedojde ke konci světa, jak to může ohrozit kádrové předpoklady pilného člověka?

Jaroslav Doubrava: „Bavil jsem se s jedním náměstkem ředitele, že konec světa je pro kádrovou politiku jejich velké firmy požehnáním. Kontrolují internetovou poštu zaměstnanců a na jaké internetové stránky chodí. Je to výborný personální nástroj. Pozná se podle toho povaha zaměstnance lépe než přes psychologické testy. Letošní rok velice pomohl firmě při kategorizaci zaměstnanců z hlediska profesního postupu. Báli jste se jeden jediný den, že by mohl být konec světa? A psali jste o tom někomu z podnikového mailu? Zapomeňte na povýšení, jste nepoužitelní, osoby poslední kategorie, trotlové. Takový člověk nemá ve vedení co dělat. Vést lidi znamená racionálně uvažovat o problémech. Kdo se bojí konce světa, je náchylný k psychickému vydírání."

Zdeněk Zbořil: „Věřím tomu, že taková kritéria v personální politice firem, nebo dokonce i některých specializovaných úřadů mohou být uplatněna a jsou z jejich hlediska racionální. Kdo se bojí konce světa, chová se iracionálně. Takoví lidí jsou ovlivnitelní, což je důležitá vlastnost, kterou vždy využívali podvodníci a tajné, spíše než zpravodajské, služby."

Proč se najednou vyloupla hysterie kolem nějakého mayského konce světa?

Zdeněk Zbořil: „Motiv konce světa je nekonečný. Objevuje se ve všech mýtech, je i v Bibli, v Eddě, v ruských Bylinách. Konec světa znamená v mytologii, že jeho kolektivní tvůrci nejsou schopni dohlédnout, kam bude směřovat budoucnost. Konec světa je něco jako varování před budoucností, protože nic lepšího vize tvůrců mýtu nemůže přinést. A konec konců, co to je téma Posledního soudu?"

Jaroslav Doubrava: „Člověk se začne bát čehosi, o čem se dozví v televizi a v novinách. Na tom je znepokojivé, že přijde kdejaký idiot a řekne cokoliv, co zaujme, a máme tu druhého Hitlera. Je to nebezpečné jako chování tvrdých islamistů."

Existuje nějaký společný jmenovatel, když se podobné hlouposti v chování lidí objevují ve velkém v tak velkých říších jako je Rusko a v USA?

Jaroslav Doubrava: „Nedávno jsem četl, že v Rusku čím dál víc lidí podléhá panice před blížícím se 21. prosincem. Veřejnost musel uklidňovat ministr pro mimořádné situace, poslanci Státní dumy i představitelé pravoslavné církve. Někteří lidé se snaží před předpokládaným koncem světa zásobit a vymetají obchody. Stejně hysterické reakce se objevovaly i v minulých letech také v USA. Tam se objevilo také několik zaručených termínů konce světa hlavně ve společenství protestantských sekt. V USA existují doslova hnutí, která se připravují na konec světa. Život v Rusku a v USA probíhá zcela rozdílně, ale v obou megastátech z psychologického hlediska jsou lidé stále ještě jednou nohou v pravěku."

Zdeněk Zbořil: „Společným jmenovatel je lidská psychologie. Toho využívají tajné služby. Obecně řečeno, politici úkolují tajné služby, aby způsobily rozruch a odvrátily, byť na krátký čas, většinu obyvatelstva od racionálních problémů. Něco takové fungovalo i v éře socialismu, kdy bylo i u nás specializované pracoviště, či spíše pár lidí, kteří pouštěli do světa záhady a podivnosti, které měly zaujmout pozornost inteligentnější části československé populace. Psaly se o tom i záhadologické knížky. Dokonce bych si dovolil parafrázovat název jednoho článku Zbygniewa Brzezinského o boji proti terorismu: Dvě slova (konec světa), která zničila demokracii."