Město Krásná Lípa podá rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o pokutě 150 000 korun za chyby v tendru na kanalizaci. Úřad v pátek zveřejnil, že sankce za netransparentní losování je pravomocná. Město však nebylo
o rozhodnutí informováno, za což se úřad omluvil.

„Proti rozhodnutí tedy pošleme rozklad a asi také napíšeme řediteli ÚOHS," sdělil místostarosta Krásné Lípy 
a senátor Zbyněk Linhart.
Rozhodnutí nebylo podle sdělení úřadu doručeno právnímu zástupci města ve správním řízení.

„My jsme se o věci dozvěděli až od novinářů, což je zarážející. Teď se uvádí, že nemáme brát na zřetel předchozí zaslání, které nám vlastně nedoručili a že to tedy teď posílají znovu a správně," uvedl Linhart. Advokátní kancelář může tak ještě podat rozklad, že rozhodnutí není pravomocné, jak uvedl úřad v pátek.

Případ se týká zakázky 
z roku 2011. V té době ještě mohly města a obce omezovat počet firem, které se o zakázku ucházely losem. Podle úřadu radnice v Krásné Lípě postupovala netransparentně.

Pražská společnost Průmstav před zahájením losování požadovala přidělení nových čísel zájemcům o zakázku. Zadavatel zakázky to firmě neumožnil. Odmítl také kontrolu losovacího zařízení.

„To zapříčinilo pochybnosti o řádném průběhu losování 
a tedy zachování zásady transparentnosti," uvedla 
v pátečním rozhodnutí místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová.

Zakázku nakonec získalo Sdružení SaM, ve kterém byly firmy SaM silnice a mosty Děčín a Energie – stavební a báňská a.s. Cena zakázky činila přes 100 milionů korun. Porušení zákona ÚOHS hodnotil 
v rozhodnutí jako závažný delikt.

Město podle místostarosty 15 let všechna výběrová řízení dělalo transparentně.

„K losovačce jsme byli vlastně donuceni kvůli tlaku na rychlost výběru dodavatele, přitom u všeho byl úředník ze Státního fondu životního prostředí, jenž nám mohl kdykoliv říci, že to nemáme dělat," uvedl Linhart. Připomněl, že již před lety ÚOHS tuto zakázku řešil bez nějakého výstupu.

„Obě státní instituce tedy měly dost času na to, aby vyjádřily své námitky. Proč tedy až teď, když je vše hotovo," posteskl si senátor, který několik let město řídil.

Losování bylo podle Linharta transparentní. „Odehrávalo se v Praze za přítomnosti státních úředníků na certifikovaném elektronickém zařízení," uvedl.

Za netransparentní losování už padlo několik pokut. Asi nejznámější případ je z Karlových Varů, které za nestandardní losování musely zaplatit půlmilionovou pokutu. Platnost pokuty potvrdily následně i soudy.