Řekla to kastelánka zámku Michaela Hofmanová.

Mapy jsou barvené ručně

Knihy jsou vzácné svým stářím a provedením, v každé jsou desítky ručně dobarvovaných map. Zámek jich má šest, z nichž jedna je součástí stálé expozice. „Pocházejí z původních krásnodvorských sbírek. To znamená, že je pravděpodobně koupil někdo z rodu Černínů, kteří zámek vlastnili," uvedla kastelánka.

Tři z šesti tisků jsou součástí souboru, který v první polovině 17. století vydával holandský tiskař Joan Blaeu. „Byly v něm veškeré tehdy známé části světa. My máme tři díly. Od tohoto vydavatele máme ještě dva další atlasy, ty se věnují Belgii a belgickým městům. Belgie tehdy zahrnovala i současné Holandsko," uvedla Hofmanová. Poslední vystavenou knihou je atlas Blaeuova amsterdamského konkurenta Johnsona. „Amsterdam byl v té době největším centrem tisku map na světě," podotkla.

Hlavně opatrně

Návštěvníci knihy uviděli na konci prohlídkového okruhu ve Velkém reprezentačním sálu. Vzhledem ke stáří a hodnotě exponátů jimi nemohou listovat. „Průvodce v nejzachovalejším z nich ukáže více map," zmínila kastelánka.

Černínové z Chudenic koupili Krásný Dvůr v roce 1649 jako renesanční vilu. Počátkem 18. století se ji rozhodli přestavět do podoby zámku. Rod zámek příležitostně obýval až do druhé světové války. V jeho držení zůstal do roku 1945. Po válce se ho ujal stát, v 50. letech byl zámek částečně zpřístupněn veřejnosti. Nyní je pro veřejnost přístupných osmnáct místností.