O milion korun připravili ústečtí radní místní školy. Děti tak mohou zapomenout, že by při vyučování používaly tablety. Školy je přitom mohly získat zcela zdarma. I s kurzy pro učitele a potřebnými programy. Projekt ale ústečtí radní zařízli.

Pro odborníky, kteří mají program na starosti, je krok města nepochopitelný. Školy prý o projekt zájem měly. „Nedostaly jsme od radních jediné vysvětlení, proč se do projektu nezapojili," uvedla Martina Hupková z Institutu pro další vzdělávání. Na problém upozornila poté, co se ústečtí radní v první školní den začali na ústeckých školách chlubit penězi, které věnovali do místních škol a školek. Reklamní plakáty na školách a školkách město stály zhruba 75 tisíc korun.

Tablety zdarma

Rozpočet města ani rozpočet škol by tato akce nestála ani korunu. Veškeré náklady by dostaly proplacené z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, který má na starosti ministerstvo školství.

Jiří Havlík, který zpracovával programy pro Ústí nad Labem, řekl, že ústecké školy přišly o milion korun.

Od letošního září se do programu mohly zapojit dvě ústecké školy. „Každá by získala pro žáky dvacet tabletů. Jeden v hodnotě patnáct tisíc korun. Součástí programu je i školení pro učitele, jak je využívat," popsal Jiří Havlík. Na každé škole by byl i koordinátor, který by se o vše staral. Podle Jiřího Havlíka by se pak mohly do programu připojit i další školy ve městě.

Redakce chtěla znát důvody, proč radní projekt pro své školy odmítli. Na otázky, které na magistrát dorazily v úterý, do středeční uzávěrky nepřišla odpověď.

Vášnivá diskuze

Na školách se o tabletech vášnivě diskutovalo. „Pamatuji, že jsme to probírali na schůzce ve škole. Hlavně to, zda by to znamenalo koupit tablety i dětem domů," řekl opoziční zastupitel František Nesvadba. Dodal, že ale nedokáže posoudit, zda nezapojení se do programu byla chyba.

Ministerstvo chce z programu proškolit 20 tisíc učitelů. Tam, kde tablety mají, si je chválí.

„Materiály z portálu žáky baví, zpracování se jim líbí. Každá po novém vedená hodina žáky osvěží a ze zpětné vazby vím, že si z prezentace hodně pamatují. A mohou se seznámit i s pokusy, které by ve škole nešly provést," řekla před nedávnem Deníku Tatiana Kučerová ze ZŠ Jana Husa v Písku.