Na vodočtu ústeckých zdymadel zjistíte, že hladina řeky je jen 151 centimetrů vysoko. Velké lodě s nákladem již po řece neplují tři týdny. Lodní doprava stojí z Ústí až do Magdeburku.

„Jsem na povodí již 40 let a takový březen dosud nepamatuji," tvrdí ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek. Průtok v Ústí nad Labem se nyní pohybuje kolem 100 metrů krychlových za vteřinu. Obvyklá hodnota v březnu je prý čtyřikrát větší. „Takový průtok je možný někdy v srpnu nebo září. Uvědomte si, že je to  téměř všechna voda, která odtéká z celé české kotliny," uvedl Zídek. Podle něho by situace byla ještě horší, kdyby na Vltavě nebyly přehrady.

Tak vyschlou řeku nepamatují už řadu let

Takhle vyschlou řeku na začátku března nepamatují ústečtí rybáři už řadu let. „Tím, že je v Labi málo vody,  si o jarním chytání můžeme nechat jen zdát. Místo pořádného úlovku je k chycení  akorát rýma nebo kašel. Ryby migrují jen v plavební dráze. Navíc Labe má kamenité dno. Je to o utržení vlasce," řekl rybář Jiří Venclovský.

Pohled na vodu, která se drží jen uprostřed koryta, udivuje i mnohé obyvatele Střekova. „Pamatuji si, jak jsme se v minulosti vždy na konci zimy chodili koukat na zatopený servis, místo kterého teď stojí Zanádraží. Letos se tedy lidé na nábřeží lokálních záplav rozhodně bát nemusí," řekl Karel Plicka.

Podle Jindřicha Zídka nedokáží vodohospodáři říci, kdy hladina Labe zase vzroste. „Bude záležet na počasí. Aby hladina stoupla, bude muset v Čechách pořádně pršet," vysvětlil.

Tvrdí, že pro vodohospodáře je sucho větší pohroma než povodeň. „Proti velké vodě se můžeme většinou nějak bránit. Proti suchu ale žádná ochrana neexistuje," dodal Jindřich Zídek.