Řada dětí se bez něj neobejde. K internetu usedají téměř denně a nevědomky se tak vystavují mnoha nebezpečím. K těm největším patří kyberšikana, rozšířený je ale i sexting, kybergrooming a kyberstalking.

Kyberšikanu už pocítila asi polovina dětí, které pravidelně surfují po internetu. „Nejčastěji se setkávají s jejími verbálními formami. Mnoho dětí se svěřilo, že je někdo zastrašoval, vydíral, nebo že se staly oběťmi krádeže identity," vyjmenovává Kamil Kopecký z iniciativy E-Bezpečí, která mezi 28 tisíci dětmi provedla průzkum rizikového chování na internetu.

Kyberšikanu zažila polovina dětí.

Kyberšikanu v podobě vloupání na e-mailový či facebookový účet podle něj zažilo necelých 35 procent dětí, terčem posměchu se kvůli videu kolujícímu na webu stalo už přes šest procent dětí. Řada z nich se potýká i s urážlivými zprávami a e-maily, pronásledováním na sociálních sítích nebo tvorbou falešných inzerátů na seznámení.

„Kyberšikana často vzniká jako nevinný vtip, který se ale zvrtl a změnil se v psychický útok. Nevinná fotografie pořízená k pobavení se tak může stát prostředkem psychického teroru, který někdy končí i sebevraždou oběti," upozorňuje Kopecký.

Pozor na cizí lidi

Nebezpečná je i online komunikace s cizím člověkem, který se často proviňuje kybergroomingem nebo kyberstalkingem. Průzkum varuje, že 40 procent dětí by se sešlo s člověkem, kterého znají jen z internetu. Dvě třetiny dětí by takovému „příteli" poslaly své jméno a příjmení, což je o deset procent více než v roce 2013. E-mail i své fotografie by mu poslaly dvě pětiny dotázaných.

Kyberšikanu zažila polovina dětí.

Před nevhodnými obsahy chrání speciální programy, které znemožňují přístup k zakázaným stránkám. Před kyberšikanou nebo cizincem, který se s dítětem snaží navázat kontakt, je ale ochrana složitější.

„Pokud bych měla podezření, že mému dítěti někdo přes internet vyhrožuje nebo ho obtěžuje, snažila bych se s ním promluvit a zjistit co nejvíce z jeho počítače. Kdyby to bylo vážné, poradila bych se s psychologem," říká matka desetiletého Filipa Anna Dostálová.

Bezpečně na internetu

O větší bezpečí na internetu usiluje i projekt Web Rangers 2.0, na kterém se podílí iniciativa E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci spolu s českým Google. Zapojit se do něj mohou teenageři od 13 do 15 let z celé republiky. Svým vrstevníkům budou předávat vlastní zkušenosti s bezpečnějším užíváním internetu a vytvoří projekt varující před nástrahami virtuálního světa. Ten může mít podobu videa, komiksu, blogu, mobilní aplikace, článku nebo besedy. Uzávěrka přihlášek na stránkách webrangers.cz je už 10. října.

„Základem vzdělávacích lekcí je práce s kazuistikami. Děti na nich hledají řešení jednotlivých rizikových situací. Stávají se tak aktivními a uvědomují si závažnost jednotlivých problémů," vysvětluje Kopecký.

Kyberšikanu zažila polovina dětí.

Inspirací letošním účastníkům mohou být i Web Rangeři, kteří se zapojili loni. „Na internetu jsem se střetl s mnoha hrozbami a nechtěl jsem, aby do nich ostatní spadli jako já. Součástí mého projektu E-savers byla prezentace, webové stránky, poradna, videa a komiks, který měl velký úspěch," vzpomíná Web Ranger Robert Masare.

Do prvního ročníku projektu se zapojilo téměř 70 škol z více jak 50 českých měst. Celkem vzniklo 47 zajímavých projektů od 78 autorů. Šest nejlepších nápadů se bude rozvíjet i v dalších zemích Evropy, Blízkého východu a Afriky.