„Máme velké obavy. V roce 2002 to přišlo hlavně z Vltavy. Teď jde hodně vody i z horního Labe," říká a napjatě sleduje střídavě zataženou oblohu a řeku. Po chvíli už na hranu jeho pozemku přijíždí traktor s vlekem. Místní hasiči a několik dobrovolníků staví mobilní hráz proti vodě. V té době už se brodí v několika centimetrech vody. Odpoledne se do postavené zábrany u domu Zdeňka Lundáka v Křešicích opírá Labe. Dnes staršího muže zřejmě čeká evakuace.

Druhá největší?

Taková je realita na Litoměřicku. Očekávají se škody v řádech desítek milionů korun. Voda by měla stoupat ještě celý dnešní den. Kulminovat by měla večer na úrovni 1050 cm, což znamená povodeň v roce 2006 + jeden metr!

První začali stavět protipovodňové stěny v Lovosicích. Ty by měly ochránit Lovochemii, silo a přilehlé objekty. Odpoledne narychlo budovaly bagry několik stovek metrů dlouhý val podél potoka Modla v místech, kde ještě nejsou dokončeny protipovodňové stěny. „Večer byla uzavřena hlavní silnice z Lovosic na Terezín. Zatarasila ji zábrana proti vodě," uvedl František Budský z lovosického městského úřadu.

Odpoledne pak Lovochemie přerušila výrobu. Uzavřena je také silnice spojující Lovosice a Ústí nad Labem.

Pod vodou je cyklostezka Malé Žernoseky Lovosice. Zatopení čeká sportovní areál v Lovosicích, jachetní klub, saunu a další objekty. „Evakuujeme obyvatele ubytovny na zimním stadionu," potvrdil František Budský.

Na zatopení se chystá také areál litoměřického koupaliště. „V roce 2006 jsme měli zatopený celý areál. Správní budova byla zaplavena po kliku v přízemí," konstatoval Ladislav Beneš, správce areálu. Město nechalo odvézt ponton v přístavišti. Porta Bohemica je v lovosickém přístavu, kam doplulo také několik dalších lodí. Například německá výletní loď, jejíž pasažéry musely odvézt autobusy.

Špatně jsou na tom Křešice. V neděli dopoledne tu začali se stavbou protipovodňových zábran. Těmi museli zatarasit potok, který obcí protéká. Čerpadla, která by vodu na přítoku potoka měla čerpat za zábrany do Labe, však večer nestíhala. Je možné, že bude přistoupeno k evakuaci Křešic.

„Zjistili jsme problém a opravili jsme ho. Odčerpávat potok bychom měli zvládat. Pomáhají nám hasičské jednotky ostatních obcí. Je však pravděpodobné, že nám nebudou stačit protipovodňové stěny a budeme muset přistoupit k řízenému zaplavení obce," uvedl v neděli v podvečer starosta Křešic Václav Kovařík. Obec by totiž měla zasáhnout padesátiletá voda. Protipovodňové zábrany jsou koncipovány na vodu dvacetiletou.

Přibližně deset domů je ohroženo v Českých Kopistech a Počaplech. Odpoledne sem dorazily nákladní vozy s pískem. Lidé začali plnit pytle a připravovat se na velkou vodu. „V roce 2006 bylo vodou zasaženo několik domů. Všechny měly zatopené sklepy. Do bytů tehdy voda nevnikla. Co bude letos, netušíme," uvedla starostka Terezína Růžena Čechová s tím, že pod vodou bude i golfové hřiště.

Pět domů bude pravděpodobně zatopeno i v Mlékojedech.

Na velkou vodu se připravují v Libochovanech. „Dostali jsme vyrozumění, že situace se zhoršuje. Informovali jsme přes sms chataře a trvale bydlící, kteří jsou u řeky. Zatím jsme informováni, že letos to má být jako povodeň z roku 2006. Týká se to všech chalupářů a chatařů. Neřešíme zatím evakuaci obyvatel. Zasedla povodňová komise, lidé jsou varováni," sdělila libochovanská starostka Miroslava Vencláková.

V Roudnici se v neděli v podvečer chystali na zatopení sportovního areálu Pod Lipou. Přesto tu byl ještě odehrán fotbalový zápas. „Jsou informovány sportovní kluby, nejvíce jsou ohroženi klubisté ze Zálabí. Informovány jsou i ostatní obce podél Labe. U nás je ohrožen přístav, proběhla evakuace. Problémy budou za plavební komorou, v Židovicích a na labské cyklostezce. Vše se musí odstranit od řeky. Největší problém bude na stavbě elektrárny, snaží se to tam utěsnit, vybuduje se nouzová lávka k mostu. Zatím je prognóza povodně z roku 2006, kdy vystoupala voda 2,5 metru nad jez," řekl v neděli odpoledne roudnický starosta Vladimír Urban. Navečer začali v Roudnici plnit protipovodňové vaky, které by měly ochránit část města okolo gymnázia a nádraží.

Labe ohrožuje také obyvatele Štětí a okolí. „Máme vytvořený povodňový štáb. Rozdali jsme úkoly a podle nich postupujeme. Vyhlásili jsme povodňový stav, občany pravidelně informujeme rozhlasem," uvedl starosta Štětí Tomáš Ryšánek. V neděli odpoledne probíhaly vyklízecí práce. „Největší potíže mohou nastat na ostrově v areálu vodních sportů. Mnoho lidí má v této oblasti také zahrádky. Vyklidit potřebují hlavně domy na nábřeží, ale také v obcích Počeplice a Hněvice, které jsou rozvodněnému Labi nejblíže," informoval starosta. Do problémových oblastí umístí město vodní čerpadla.

V neděli byl v 15 hodin stav hladiny Labe ve Štětí 520 cm. Předpokládaná kulminace má ve městě nastat v pondělí kolem poledne na hodnotě 820 cm. Hladina vody tak stoupne ještě o 3 metry.

Na velkou vodu se připravují také na vodním díle v Českých kopistech. Části ohrožené zatopením již pracovníci jezu vyklidili. „Vše, co by mohlo být pod vodou, je zajištěné. Také jez už je sklopený," uvedl vedoucí jezný Grubba Zdzisław a dodal: „Udělali jsme, co jsme mohli. Teď už můžeme jen čekat. Kolik vody přiteče, už neovlivníme."

V neděli večer zasedal v Litoměřicích povodňový štáb. „Svolali jsme povodňovou komisi a starosty obcí, kde hrozí voda. Také jsme k tomu přidali oblast Býčkovic a Ploskovic, kde bývají přívalové deště. Voda postupuje od Prahy velice rychle, aktivizujeme opatření. Podle zpráv Povodí Ohře máme čekat úroveň vody mezi povodní 2002 a 2006. Voda zaplaví všechny části města v oblasti Želetic a Lodní náměstí, včetně sportovních zařízení," uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

„Musíme nejprve zajistit ochranu životů lidí. Bude nutné zajistit evakuaci lidí, včetně zásobování, stravování. Bude nutné připravit a zajistit pytle s pískem, dopravní opatření, uzavírky. Další část lidí ze štábu má na starost evidenci škod apod. Požádal jsem pana hejtmana o vyhlášení stavu nebezpečí. Zasedá i rada na kraji a věřím, že to bude vyhlášeno velice rychle," dodal Ladislav Chlupáč.


Kde neprojedete

Kvůli povodním by měla být uzavřena silniceI/30 spojující Lovosice a Ústí nad Labem. Uzavírka s vyznačenými objížkami je také na silniciI/15 Lovosice Terezín. Uzavírka je u Lovochemie. Železnice by se podle informací Deníku záplavy na Litoměřicku zatím neměly dotknout.

Pršet bude dál

Podle meteorologů nás čekají dešťové přeháňky minimálně i v dalších dvou dnech. Pro pondělí a úterý platí výstraha, že mohou hladiny řek dál stoupat.