Unikátní pramen Luna v Lounech by se mohl konečně dočkat pořádného využití. Místní podnikatel a patriot Josef Klesal by rád postavil malé lázně přímo u jeho vývěru, v lokalitě U Pramene. Město by díky tomu mohlo získat statut „lázeňské".

O vhodném využití léčivé vody, alkalické kyselky, se uvažuje už od poloviny 60. let 20.století, kdy byl pramen navrtán. „Občas se objevily nějaké nápady, naposledy asi před deseti lety, kdy v městském zastupitelstvu neprošel návrh na získání statutu lázeňského města pro Louny. Proto jsem se rozhodl jít do toho sám," vysvětluje J. Klesal.

Důležitá je teplota

Prostranství U Pramene v Lounech a vývěr pramene Luna. Vbrzku  by tam mohly vyrůst lázně. Jeho vize počítá s vybudováním přízemního objektu lázní v těsném sousedství vývěru, kde si dnes mohou lidé vodu odebrat do přinesených nádob. Důvod je prostý – využití přirozené teploty vody bez nutnosti ji po transportu znovu ohřívat. „Část pramene je vedena do domova pro seniory, který je v podstatě jen pár set metrů daleko. Voda přitom ztrácí asi deset stupňů Celsia. Navíc je hodně mineralizovaná, takže údržba potrubí je problematická. Dochází k zarůstání solemi a podobně," ví někdejší lounský zastupitel.

Lázeňský objekt by měl mít zhruba 200 metrů čtverečních a uvnitř balneologické vany. „Šlo by pouze o zevní využití léčivých vlastností vody. Velmi totiž pomáhá například při kožních problémech, ekzémech nebo akné. Výborně čistí kůži," popisuje J. Klesal. Lázně by se navíc mohly stát vyhledávaným místem k setkávání lidí, diskusím nebo jen prosté relaxaci.

Na stole je žádost o pronájem pozemku

Současné využití Luny je v podstatě minimální. Kromě domova pro seniory je pramen veden i do nedaleké nemocnice. Tam Zeissův nadační fond před lety instaloval balneologickou vanu pro potřeby rehabilitací. „Tato investice ale nikam nevedla. Vana je dnes pryč, někdo ji odcizil. Valný zájem o využití nebyl ani u personálu…" krčí rameny J. Klesal.

O pronájem příslušného pozemku už podnikatel zažádal, městská rada by se měla k záměru vyjádřit v pondělí 30. března. Háček je ovšem v tom, že v územním plánu je lokalita vedena jako veřejná zeleň – byť jde ve skutečnosti o plochu pro venčení psů. Trávník mezi obytnými domy je doslova posetý psími exkrementy a protkaný křovisky. Lázně by hmotově měly nahradit nedávno demolovanou kolonádu, která též stála na pozemku veřejné zeleně. Za všechny tyto peripetie a především vynaložené finanční prostředky ale podle Josefa Klesala pramen Luna rozhodně stojí. „Je nesmírná škoda, že teče jen tak do kanálu, když by se dal využít pro zdraví našich občanů," dodává J. Klesal.

Pramen Luna- jeden z jeho vývěrů je v prostoru sídliště U Pramene v Lounech, další pak v nemocniční zahradě a v domově pro seniory
- navrtán byl v roce 1963
- je nejhlubším minerálním pramenem v České republice, vyvěrá z hloubky až 1200 metrů
- složení alkalické kyselky, natrium-bikarbonátové vody, je unikátní i v celosvětovém měřítku
- vývěr má vydatnost zhruba 15 litrů za minutu
- při výtoku má teplotu 28,2 stupňů Celsia
- je vhodný také pro pitné kůry při problémech zažívacího traktu