Dost bylo řádění vandalů, poškozování majetku a nepořádku v ulicích. To si řekli v obci Lenešice a rozhodli se konat. Tamní obecní úřad jedná s bezpečnostní agenturou, která by dohlížela na pořádek.

Krok potvrdil na dotaz Deníku Karel Nováček, starosta Lenešic. „Jsme ve styku s bezpečnostní agenturou. Dali jsme dohromady naše požadavky a zdá se, že s jejich plněním nebudou mít problémy," uvedl. Zároveň ale zdůraznil, že jednání ještě zdaleka neskončila a podrobnosti zatím nejsou dořešeny. Ještě se neví ani to, kolik obecní pokladna za takové služby zaplatí.

Kdy začnou? Co nejdřív

Trénovaní muži či ženy by se mohli podle odhadu starosty začít v ulicích objevovat v červnu nebo červenci. Zkrátka co nejdřív. Jejich úkolem bude dohlížet na veřejný pořádek a v případě větších problémů požádat o zásah policii. „Žije to tu hlavně v noci, kdy dělají nepořádek takzvaně nepřizpůsobiví, ale i naše mládež. Všude jsou hromady nedopalků, prázdné lahve, vysypané odpadkové koše… Hlavně ve skrytějších lokalitách. A my nemáme na ty lidi žádné páky," krčí rameny K. Nováček. Podle místních obyvatel se ale objevují i různé krádeže, pronikání na soukromé zahrady a podobně.

Obec plánuje bezpečnostní agenturu využít nejdřív na zkušební dobu půl roku. Pak by vyhodnotila výsledky a případně uzavřela delší smlouvu.

Jednání s městskou policií

Už loni se Lenešice snažily domluvit s Městskou policií Louny, aby tam v rámci hlídkové činnosti také zajížděla. To se ale ukázalo jako neprůchozí. Hlavně u finanční otázky. „Dát milion korun ročně nebo víc, to si naše obec nemůže dovolit," ví starosta. A nakloněno takovému řešení není ani vedení lounských strážníků. Znamenalo by to totiž nutnost navýšení jejich počtu a tedy i rozpočtu. Jednání proběhla i s dalšími obcemi – Černčicemi, Cítoliby nebo Dobroměřicemi. „Vypočítali jsme celkové náklady, které by dohromady přesáhly 2,5 milionu korun ročně. Lounská městská policie je pro Louny; výjezdy do okolních obcí by pokrytí ve městě samotném oslabily. Museli bychom přijmout další lidi," vysvětlil ředitel strážníků Radek Baláš.