První výsledky přináší spolupráce Lenešic s bezpečnostní agenturou, která dohlíží na pořádek v ulicích. V obci s bezmála 1500 obyvateli působí už celý měsíc, od poloviny června. Zatím stále na zkoušku.

„Je znát, že hlavně po večerech je tu klidněji. I přes to, že jsou právě prázdniny, tak se mládež zklidnila. Na některých dříve problémových místech už se nepije alkohol," je spokojený Jan András, místostarosta Lenešic. Zároveň však upozorňuje, že na širší vyhodnocení činnosti bezpečnostní agentury a jejího přínosu je ještě brzy. Pokud se služba osvědčí a přinese požadovaný efekt, je v plánu uzavření delší dohody o spolupráci.

Hlídky firmy Vít Kraj - ostraha objektů a majetku z Jimlína zajíždějí do Lenešic nepravidelně podle dohody s vedením obce. „Nyní se soustředí více na problematičtější večerní dobu," dodal J. András. Jejich úkolem je především dohlížet na dodržování veřejně závazných vyhlášek zejména o konzumaci alkoholu na veřejnosti, mají odrazovat od výtržností a podobně. Pokud zjistí nějakou nepravost, mohou v nejmírnějších případech použít prostou lidskou domluvu. Na druhé straně škály je pak spolupráce s Policií ČR v Postoloprtech, pod kterou oblast spadá.

Strážníci nebudou

Lenešice se nejprve snažily vyjednat pomoc od městské policie ze sousedních Loun. Na to však jejich rozpočet nestačí. „Výjezdy do okolních obcí by pokrytí ve městě samotném oslabily. Museli bychom přijmout další lidi. Celkem jsme náklady spočítali na 2,5 milionu korun ročně," vysvětlil již dříve ředitel strážníků Radek Baláš. Suma zahrnuje dohled strážníků i v dalších sousedních sídlech, která o něj stála - Černčicích, Cítolibech a Dobroměřicích.