Vojtovi Linhartovi a Petru Maliňákovi, studentům lounské Obchodní akademie a Střední odborné školy gen. F. Fajtla, nechybí fantazie ani zručnost. Dokázali to svým projektem v soutěži Stavby z vlnité lepenky, která právě probíhá.

Mladíci vlastnoručně vytvořili model stavby, kterou si představují na Marsu. Pojali ji jako Školící středisko gen. F. Fajtla. Vyrobena je výhradně z papírové lepenky. To je ostatně podstata celostátní akce, učené středním školám, zaměřeným na stavebnictví. Má upozornit na výhody a ekologičnost vlnité lepenky jako obalového materiálu. „Odborná porota vybere do 2. června mezi 23 přihlášenými školami 6 projektů. Ty postoupí do finálového kola v Praze. Autoři tří nejlepších staveb si odnesou ceny v celkové hodnotě 40 tisíc korun," uvedl za pořadatele Pavel Sobol.

Téma si vybrali sami studenti

Zadání pro tento v pořadí již osmý ročník soutěže si vybrali sami účastníci v internetovém hlasování. Autoři vytvářeli originální projekt domu, který by si představovali na rudé planetě, pokud se tam v budoucnosti začne stavět. Realizovatelnost stavby porota hodnotit nebude. „Rozhodli jsme se tématu přizpůsobit i prostory pro finálové kolo. Letos se bude závěrečné vyhlášení vítězů konat 18. června ve Štefánikově hvězdárně v Praze na Petříně," přiblížil Pavel Sobol.

Lounská střední škola se do soutěže zapojuje pravidelně. Loňské téma Mosty v mém okolí zrealizovali tamní studenti v přesném modelu inundačního mostu mezi Louny a Dobroměřicemi. Pořadatelem soutěže je český Svaz výrobců vlnitých lepenek a společnost Eko-Kom. Záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo životního prostředí.