Pilot měl údajně letě v nízké výšce nad řekou, zavadil o dráty, přetrhl je, a pokračoval v letu. V jakém stavu je letadlo ani kde a jak přistálo, zatím není jasné. Mělo jít o šedé sportovní letadlo. Polovina Křešic a Třeboutice jsou bez proudu. Situaci na místě řeší četa energetiků.

I když není jasné, kde se letadlo momentálně nachází a v jakém je stavu, je evidetní, že šlo o chybu pilota.

„I z toho mála, co zatím víme, je jasné, že šlo o leteckou nekázeň pilota. V těchto místech měl letět minimálně ve výšce 300 metrů. Ty dráty jsou přibližně ve 20 metrech. Nemohlo jít ani o nácvik nouzového přistání. Takový nácvik v této lokalitě nepřichází v úvahu," řekl pro Deník Lukas Wünsch, pilot a odborník na letectví.

Bez proudu bylo po nehodě několik obcí: Křešice, Kopisty, Nučničky, Počaply a další. „Podařilo se nám zajistit dodávku proudu z jiné strany. Většina odběratelů už má elektřinu, až na některé jednotlivce. Předpokládáme, že do středečního večera budou již všechny domácnosti znovu připojeny. Následně začneme s opravou přetrženého vedení," uvedla pro Deník Soňa Holingerová, mluvčí ČEZ.

AKTUALIZACE K 20:25: Podle neoficiálních informací pilot s letadlem přistál na letišti v Panenském Týnci na Lounsku a je v pořádku.

AKTUALIZACE 21. 4. v 9:40: Podle skupiny mladíků, kteří seděli u Labe na lavičce, prolétalo větší asi sportovní letadlo docela nízko nad řekou. „Zdálo se nám to divné. Najednou se ozvala rána a bylo vidět, jak zavadil koly o dráty nad řekou. Poté trošku zavrávoral a odletěl směrem jako na Roudnici nad Labem. Mezitím bylo vidět záblesky od drátů a pak se ozvala velká rána a dráty spadly do Labe," popsali mladíci. Na místo dorazila policie a příslušníci kriminální policie s technikem, kteří se nehodou dále zabývají.

„Pilota i letadlo jsme již ztotožnili, další informace však v tuto chvíli nebudeme poskytovat. Co se týče lodní dopravy, která byla do této doby pozastavena, stanovisko musí vydat Státní plavební správa," řekla Deníku policejní mluvčí Alena Bartošová.

Všechny domácnosti byly k elektrickému proudu znovu připojené už včera do 21 hodin. „Opravy budou nadále pokračovat natažením nových drátů přes řeku," sdělila ve čtvrtek mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.
Škodu na majetku energetici zatím odhadují řádově na statisíce korun.