Na Benešově náměstí, které v roce 1989 neslo jméno Zdeňka Nejedlého, uctili lidé i památku dvou klíčových postav teplických demonstrací - studenta Zbyška Jindry a tehdejšího ekologického aktivisty Lubomíra Voleníka.

"Vzpomínky jsou na tohle a na 17. listopad nezapomenutelné, to je na celý život. Chodím si to sem připomínat každý rok," řekl ČTK jeden z účastníků Pavel Votický. Na první demonstraci dorazilo před 25 lety na 800 lidí, kteří požadovali čistý vzduch. V dalších dnech jich bylo přes tisíc. Plakáty na demonstraci vylepoval po městě tehdy šestnáctiletý Zbyšek Jindra a Jindřich Uhlíř. "On (Zbyšek Jindra) byl tím hlavním iniciátorem, svolal ty ekologické demonstrace, vylepoval po městě plakáty. Já jsem tu sice byl až 13.listopadu, ale vím, že se lidé vždycky svolávali," řekl ČTK organizátor dnešního shromáždění Pavel Horák z Konfederace politických vězňů. Jindra zemřel v roce 1996 při dopravní nehodě.

Další klíčovou osobností byl tehdejší ekologický aktivista a pozdější prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Voleník, který zemřel v roce 2003. Voleník sestavil 12. listopadu 1989 petici požadující, aby vedení města uspořádalo shromáždění s občany o řešení ekologické situace. "Byl to rovnej chlap," dodal Horák. Ekologické demonstrace trvaly v Teplicích tři dny. Komunisté se s demonstranty nakonec sešli 20. listopadu na zimním stadionu. Hlavním tématem už nebyla ekologie, ale politika a události na pražské Národní třídě.

Podle účastníků ekologických demonstrací je důležité si události z roku 1989 připomínat. "I když ta dnešní situace je tristní, tak jsem pořád rád, že to tak dopadlo, že se to uskutečnilo, a budu si to připomínat každý rok," doplnil Votický.

Podle nedávného vyjádření Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR ekologická aktivita v pánevních oblastech Severočeského kraje výrazně posunula republiku k dalším změnám. "Dalším milníkem byla návštěva expertů mezinárodního měnového fondu v roce 1990, kteří doporučili české vládě, aby zásadně změnila kvalitu životního prostředí, pokud chce přitáhnout investory. V listopadu 1990 přijala česká vláda usnesení k řešení znečištěného ovzduší v severních Čechách.