„Monitoring Bíliny i Bílého potoka pokračuje," řekl v úterý Mosteckému deníku Lubor Bednář, vedoucí oddělení ochrany vod ČIŽP Ústí nad Labem.

Podle zahrádkáře Miroslava Zapletala z Mostu, který má v Želenicích zahradu u řeky, byla Bílina silně znečištěna. Všiml si toho v neděli večer, kdy hladina stoupla. „Voda byla černá a páchla," řekl Zapletal Mosteckému deníku. Do neděle, necelé čtyři dny po havárii, byla podle něj voda v pořádku.

Jedna z uhynulých ryb v Bílině.

V neděli ale začal proud přinášet jednotlivé kusy ryb břichem vzhůru. V pondělí, kdy to Zapletal oznámil Povodí Ohře, hladina klesla a na břehu zůstala i tmavá páchnoucí kaše. Řeka je v úterý podle Zapletala cítit už jen rybinou. Zahrádkář je přesvědčen, že znečištění a úhyn souvisí s havárií v chemičce a že práce rybářů, kteří řeku už několik let zarybňují, přišla vniveč.

Problémový čtvrtek

Podle prvních výsledků měření, která provedla ČIŽP, došlo k většímu znečištění říční vody pouze v prvních hodinách havárie, tedy ve čtvrtek ráno a dopoledne, kdy desítky hasičských jednotek stříkaly na hořící chemičku obrovské množství vody. Hasební voda spláchla do řeky nerozpuštěné látky, hlavně saze. Už ve čtvrtek večer, kdy měli hasiči požár pod kontrolou, se podle ČIŽP kvalita říční vody vrátila do normálu. Zamoření řeky toxickými látky nebylo zjištěno. Od čtvrtka nikdo nenahlásil inspekci úhyn ryb.

Podle zástupců chemičky a krizového štábu při havárii v Záluží nebylo ohroženo zdraví lidí ani životní prostředí. Z místa unikaly hlavně saze, které neměly negativní dopad na prostředí. Celou situaci se podařilo zvládnout rychle a bez vážnějších dopadů na okolí chemičky. 

Podle Povodí Ohře zahrádkářovo zjištění v Želenicích nesouviselo s havárií v chemičce. „Voda byla podle závěru místního kontrolního šetření zkalená po dešti," sdělil Martin Cidlinský, vedoucí odboru technicko-provozní činnosti Povodí Ohře.


Státní podnik po čtvrteční havárii zvyšoval průtok v Bílině, aby naředil obsah hasebních vod v řece.

Teplota vody v řece před výbuchem překročila hranici 25°C, což je pro ryby kritický stav. Ubývá při něm kyslík. Ve vodě byla navíc spousta organické hmoty, která v době extrémních veder a sucha kyslík také spotřebovávala. Po dešti přibyly další naplaveniny.

„Svou roli sehrálo najednou několik faktorů," řekl Jiří Jakeš, hospodář místní organizace Českého rybářského svazu. První úhyn zaznamenal v neděli. Pod Hněvínem našel tři desítky mrtvých ryb na úseku dlouhém zhruba sto metrů. Další mu oznámil zahrádkář v Českých Zlatníkách. Poblíž chemičky v neděli žádnou mrtvou rybu nenašel. Nezjistil ani žádné stopy po chemikáliích, například olejích.

PRŮZKUM Celkový počet mrtvých ryb nelze zjistit, protože na břehu zůstala jen část, další měl odnést proud. Na hodnocení je podle Jakeše brzy. Rybáři čekají, až se situace v řece po deštích stabilizuje a kal si sedne. Na přelomu srpna a září bude na řece ichtyologický průzkum, který byl naplánován předem. Nesouvisí s havárií v chemičce, ale s dlouhodobým vysazováním ryb, který chemička finančně podporuje. Podrobnosti najdete zde.