Učitel litoměřické ZŠ U Stadionu Václav Dycka se postupně probojoval až do republikového finále soutěže Zlatý Ámos. Mezi šesti finalisty nakonec získal v pátek večer titul Ámos sympaťák. Na jeho podporu přišlo nejvíce sms zpráv. Hlavní titul Zlatý Ámos získala chemikářka Ivanka Hájková z Prostějova.

Učitel dějepisu a českého jazyka Václav Dycka už na začátku března získal titul nejoblíbenějšího učitele Ústeckého kraje.

S nápadem na nominaci přišli žáci osmých tříd, kteří nejdříve ze všeho museli sehnat 100 podpisů na podporu jeho nominace.

„Jsem za to samozřejmě rád, že jsem se zúčastnil a že se mi podařilo s velkou pomocí mých žáků dostat se až takhle daleko," uvedl pro Novinky.cz učitel Václav Dycka.

A jak byl v soutěži Václav Dycka charakterizován?

Václav Dycka má ke svým žákům kamarádský přístup, je velmi tolerantní, ale zároveň je spravedlivý a zásadový. Jeho vyučovací metody plně korespondují s Komenského heslem „škola hrou". Běžnou látku doplňuje dokumenty nebo kvízy, které sám vymýšlí. Pomáhá svým žákům také s problémy jejich věku, například je zábavnými historkami odrazuje od pití alkoholu nebo kouření. Tento učitel je podle svých žáků oblíbený v celé škole. Jako malý chtěl být slavným fotbalistou nebo vojákem z povolání. Protože však záhy zjistil, že z něj fotbalista stejně nebude a pro kariéru vojáka nemá dostatečné fyzické proporce, stal se učitelem a to by rozhodně za nic jiného neměnil.