„Litvínovští tak vytvořili nový český rekord, kdy na jedno místo přinesli 1 078 ručně vyrobených 3D pejsků," potvrdil sčítací komisař z pelhřimovské Agentury Dobrý den. Pejsci byli vyrobení z různorodých materiálů a pomocí množství výtvarných technik. Nejmenší výtvory měřily dokonce okolo jednoho centimetru.

Psi se tak stali neodmyslitelnou součástí letošních Svatomichaelských slavností. Prvního ročníku litvínovské Voříškiády se zúčastnilo více než padesát mazlíčků. Za litvínovský útulek soutěžil jeho maskot, třínohá fenka Ťapka. Ťapku na soutěži vedl Gustav Hotový, člen dětského kynologického kroužku Městské knihovny Litvínov. Malí čtenáři knihovny mimo to stejně jako v minulých letech vyrobili keramické psy, které si lidé mohli zakoupit. Výtěžek pomůže zvířatům litvínovského útulku.

Poprvé měli na slavnostech litvínovští diváci možnost prohlédnout si výstavu v mobilním galerijním prostoru Move Gallery. Netradiční galerie představila práce studentů oboru grafický design Střední odborné školy v Hamru, které jsou výsledkem workshopu vedeného grafickým studiem Mančaft. Jejich zhlédnutí je možné v prostoru před poštou až do 6. listopadu. „Poté se galerie přesune do Roudnice nad Labem," uvedl kurátor Move Gallery Michal Kukačka.

Svatomichaelské slavnosti se neobešly ani bez tradičních stánků. Pivo teklo proudem, všude voněly klobásy a u cukrovinek a srdcí z perníku se tvořily fronty. Na podiu se vystřídalo několik kapel, na své si přišel každý. Hrála dechovka, jazz a swing a absolutním vrcholem hudebního programu se stala ostravská skupina Buty. „Počasí jsme měli jako na objednávku, vše běželo, jak mělo. Myslím, že se letošní Svatomichaelské slavnosti povedly," uzavírá organizátorka Dáša Wohanková.