Plíseň na zdech, opadávající omítka, zdevastovaný nábytek - to vše viděli pracovníci kanceláře ombudsmana v dětské psychiatrické léčebně v Lounech. Ten na její zanedbaný stav upozornil ministerstvo zdravotnictví, k žádným velkým změnám zatím ale nedošlo. Problém je ve vlastnických vztazích - léčebna sídlí v areálu soukromé nemocnice, kde je v nájmu.

Ministerstvo vyměnilo ředitele

Zpráva ombudsmana Pavla Varvařovského o stavu psychiatrické péče pro děti v ČR nevyznívá příliš lichotivě. Jeho kancelář podrobně monitorovala činnost psychiatrických zařízení pro děti v letech 2011 a 2012, několikrát navštívila také psychiatrickou léčebnu v Lounech. V jejích pokojích našli pracovníci kanceláře plíseň na zdech, opadávala tam omítka, nedoléhajícími okny protahoval průvan a mobiliář byl z velké části zdevastovaný, a to včetně matrací na postelích. Ombudsman na zanedbaný stav léčebny v Lounech upozornil ministerstvo zdravotnictví, které z pozice zřizovatele zařízení vyměnilo jeho ředitele. Novým ředitelem byl počátkem letošního roku jmenován Čestmír Bárta.

„Majitelem budovy, ve které Psychiatrická nemocnice Louny vykonává svoji činnost, je firma Honoris Clinic Louny. Současný stav budovy není pro provoz zdravotnického zařízení uspokojivý. Závady, které ze zprávy ombudsmana vyplývají, jsou prozatím odstraněny jen částečně a nadále přetrvává neuspokojivý stav," sdělila na dotaz Deníku Viktorie Plívová, tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví. Podle ní byly potřebné stavební a dispoziční úpravy ze strany ředitele Dětské psychiatrické nemocnice Louny předány majiteli objektu, který na jejich základě zpracuje projekt rekonstrukce. „V případě schválení dokumentace lounským stavebním úřadem budou navržené změny realizovány," dodala mluvčí.

Léčebna se stěhovala

Dětská psychiatrická léčebna v Lounech slouží dětem od pěti do 15 let věku, kapacitu má 54 lůžek. Založena byla jako třetí nejmladší z dětských psychiatrických léčeben na území dnešní ČR v roce 1961. Původně sídlila v prostorách augustiánského kláštera v Dolním Ročově. V roce 1996 se léčebna kvůli vrácení kláštera církvi přestěhovala do hotelu Graf v Lounech. Začátkem listopadu 2009 se znovu stěhovala tentokrát do areálu nemocnice v Lounech.

V ČR jsou tři psychiatrické léčebny pro děti v Lounech, ve Velké Bíteši na Žďársku a v Opařanech na Táborsku.