Oslavy 25 let existence pojala lounská firma Seko Aerospace velkoryse a zapojila do nich v podstatě celé město. To díky ní získalo republikový a patrně i světový unikát – největší model jízdního kola. Pracovalo se na něm čtyři měsíce.

V pátek 17. června se v areálu firmy konala slavnost, jejíž součástí bylo oficiální proměření a potvrzení rekordu zástupcem Agentury Dobrý den z Pelhřimova. „Model jízdního kola má výšku 13,8 metru a je dlouhé 27,5 metru. Jako takové bude zapsáno určitě do České databanky rekordů jako světový rekord a do České knihy rekordů jako světový rekord," potěšil přítomné Luboš Rafaj, jeden ze zakladatelů zmíněné agentury.

Deset kilo soli

Jaké jsou další parametry kolosu? Například sedačka, byť nevypadá moc pohodlně, se pyšní rozměry 4,5x3,5 metru. Průměry kol jsou deset metrů. A aby se případný cyklista mohl chopit obou řídítek, musel by mít rozpětí rukou nejméně šest metrů. „Váhu odhadujeme na tři tuny. Na projektu pracovali tři lidé v rámci osmihodinové pracovní doby čtyři měsíce," prozradil Jan Šlajcher z firmy Seko. „Použili jsme také asi deset kilogramů soli, aby kolo dřív zrezlo a získalo tu artovou barvu," přidává další zajímavost s úsměvem.

Certifikát o rekordu převzal sám Vlastimil Sedláček, generální ředitel firmy Seko Aerospace. A jako jeden z prvních mu gratuloval Václav Upír Krejčí, který slavnost moderoval. Nemohl chybět samozřejmě ani slavnostní křest kola.

Je to pocta kolu

A proč firma, zabývající se výrobou komponentů do turbín, kromě dalšího pro letecký průmysl, postavila zrovna bicykl? Proč to není letadlo? Nebo třeba větrný mlýn? Zčásti jde o poctu. Jedním z důvodů je prý připomínka historie a tradice cyklistického sportu v Lounech. Tím hlavním je ale osobní zaujetí šéfa firmy V. Sedláčka. „Jako technolog a vizionář obdivuje kolo jako vynález, který pro lidstvo znamenal takový posun," vysvětlil J. Šlajcher.

Seko ostatně ve svém areálu už několik letadel vystavuje, loni v létě přibyl dokonce skutečný stíhací bombardér.

Připomeňte si: Seko vystavilo v Lounech pravý stíhací bombardér