Šest velkých městských sportovišť v Lounech by měla už příští rok spravovat nová příspěvková organizace. Vedení města plánuje zřídit Správu sportovních zařízení města Loun (SSZL). Záměru už dali souhlas členové rady města.

Jako první by měly podle plánu přejít pod SSZL plavecká hala a zimní stadion, a to už v roce 2015. V další fázi by měly přibýt fotbalový stadion Ladislava Nováka a letní cvičiště v Rybalkově ulici a jako poslední přijdou na řadu koupaliště a sportovní hala. V současnosti spravuje plaveckou halu a koupaliště Technická správa města Loun. O zimní stadion pečuje společnost MZSL s.r.o., fotbalový stadion spravují prakticky jako dobrovolníci - místní fotbalisté a jejich příznivci.

Snazší cesta k dotacím za rekonstrukce

Hlavním důvodem zřízení nové příspěvkové organizace města je podle slov starosty Radovana Šabaty snazší přístup k evropským dotacím na rekonstrukce. Chystá se například finančně náročná oprava pláště a střechy zimního stadionu. „Zatímco současný správce by mohl dosáhnout na dotaci ve výši maximálně 25 %, s novou Správou sportovišť by to mohlo být až 85 % uznatelných nákladů," uvedl.

Jde o zásadní rozdíl, protože zmíněná rekonstrukce zimního stadionu by měla stát 9,4 milionu korun. Pokud by se podařilo získat z ROP Severozápad nejvyšší možnou částku, zaplatila by městská kasa jen 1,4 milionu. Vedení města Loun má v blízké budoucnosti v plánu také například revitalizaci plavecké haly nebo rekonstrukci vstupní budovy koupaliště.

Zastřešení všech městských sportovišť jednou organizací by mělo podle R. Šabaty i další nesporné výhody. „Mohli bychom využít služeb stejných lidí, kteří by místo sezonní získali práci na celý rok. V létě by například sekali trávu na fotbalovém stadionu, v zimě by se zase starali o led na zimním stadionu," vysvětlil.

Zřízení nové organizace, SSZL, by mělo být připraveno ke konci března příštího roku.