Vedení města nechalo dům se zhruba dvaceti obyvateli ve čtvrtek odříznout poté, co vlastníci jednotlivých bytů odmítli část čističky odkoupit. Hrozilo tak, že splašky a odpadní voda lidem zaplaví sklepy, na radnici kvůli tomu podali i trestní oznámení.

„Máme sice u domu malou zdržovací nádrž. Jak v ní ale stoupne hladina, odpadní voda postupně proteče i do sklepů," vysvětloval v pátek dopoledne jeden z obyvatel domu Zdeněk Kaftan. Situaci proto přirovnal k souboji s časem. Ten však majitelé bytů nakonec dokázali vyhrát. Narychlo se jim podařilo ještě v pátek svolat schůzku s vedením města. Kdo se jí za radnici konkrétně zúčastnil, nechtěl předseda výboru Společenství vlastníků jednotek domu číslo 489 Stanislav Novák prozradit.

„Uzavřeli jsme s vedením města gentlemanskou dohodu, že se k tomu už nebudeme do médií více vyjadřovat. Věřím ale, že věc spěje k vyřešení," zhodnotil po jednání Novák.

„Dospěli jsme k dohodě. Připravíme smlouvu o narovnání závazků, tu ve středu město schválí a zároveň odpad znovu otevře," potvrdila dosavadní lovosická místostarostka Vladimíra Nováková.

Spor však přesto už řeší policisté. Ve středu 29. října Stanislav Novák totiž podal jménem společenství na město trestní oznámení. „Ve spisu jsme popsali všechny události, které zaslepení přípojky předcházely. Ve čtvrtek jsme na místo také přivolali státní policisty, když tu firma najatá městem se zaslepováním kanalizace začala. Sepsali s ní protokol," uvedl dříve Novák. Případ už si podle něj převzali hospodářští kriminalisté. Policie to zatím nepotvrdila.

„Přijali jsme trestní oznámení, na základě kterého jsme zahájili šetření. Případ je v samém počátku, více informací tedy nebudeme sdělovat," uvedla litoměřická policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Někteří obyvatelé domu se z něj mezitím už ale raději uchýlili ke svým příbuzným nebo si hledali náhradní ubytování jinde. „Ne všichni ale mají kam jít. Ostatní domácnosti proto musely najet na nouzový režim a snažit se do odpadu tolik nevypouštět," řekl Stanislav Novák.

„Rodina s miminkem z bytu nad námi už se odstěhovala," dodal Zdeněk Kaftan.

Spor o čistírnu odpadních vod s majiteli osmi dotčených bytů vygradoval již v minulém týdnu, kdy radnice obyvatelům domu zaslala oznámení, v němž informovala o datu, kdy k zaslepení kanalizace dojde, a současně je upozornila, že by od té doby neměli používat toalety, pračky či sprchy, pokud si nechtějí odpadními vodami znečistit byty a poškodit tak svůj majetek.

Důvodem, proč se lovosická radnice k takovému kroku odhodlala, je fakt, že vlastníci bytů za čistírnu neplatili. Byli na ni ale napojení a využívali ji. Město po nich přitom vyžadovalo, aby část podílu čističky odkoupili. Podobně jako obyvatelé druhého bytového domu, jemuž čistička slouží.

„Ze strany města se jednalo o neoddiskutovatelnou podmínku pro odprodej bytů, které obyvatelům sousedního domu do té doby pronajímalo, do osobního vlastnictví. Nás město takto vydírat nemohlo, byty v našem vlastnictví totiž už byly," bránil se ještě před dohodou s městem Novák.

„Od počátku je naší snahou uzavření nájemní smlouvy a úhrada stočného, na tyto snahy město ale nereflektovalo. Skutečně nejsme neplatiči ze své vůle, jen nejsme ochotni koupit čistírnu za nepřiměřenou cenu do nevyjasněného spoluvlastnictví, navíc čistírnu, kterou pravidelně poškozují povodně a je nepojistitelná," vyjádřil se dále předseda společenství vlastníků Novák.

Co přesně bylo obsahem páteční dohody a jak se bude situace nadále vyvíjet, nechtěla ani jedna strana sporu prozatím sdělit.