Zkvalitnit služby pro své pacienty chce vedení Lužické nemocnice v Rumburku. Ta poskytuje zdravotní péči nejen obyvatelům Rumburku, ale i lidem z okolní spádové oblasti, což zahrnuje asi šedesát tisíc pacientů. Po rekonstrukci a modernizaci polikliniky, kde by mimo jiné měla začít fungovat nová lékárna, v těchto dnech dochází k modernizaci operačních sálů na chirurgii. Ty jsou kvůli rekonstrukci uzavřeny od 25. září do 5. října.

Pacienti mít ale obavy nemusí. Akutní operace zajišťují okolní nemocnice, bez omezení dál funguje porodnické oddělení. Současná rekonstrukce operačních sálů je dalším krokem v modernizaci Lužické nemocnice.

Poliklinika

Zásadními změnami prošla především poliklinika. Ač sama budova zvenku nepůsobí kvůli zašlé fasádě příliš optimisticky, uvnitř čeká na pacienty příjemné prostředí: Bezbariérový přístup, zrekonstruované ordinace, barevně vymalované chodby, na nichž nechybí například barely s vodou. Rekonstrukcí prošlo i sociální zařízení. Pacienti mohou při příchodu do polikliniky odstavit i kočárek ve speciální místnosti, odložit tu mohou i kolo.

„Je tady plno po celý den," říká spokojeně místopředseda dozorčí rady Lužické nemocnice Jan Pospíšil, který nás po poliklinice provedl.

Lužická nemocnice v Rumburku.Vylepšení se průběžně provádějí i v ostatních částech polikliniky. Několik ambulancí má již rekonstrukci za sebou, jiné to teprve čeká. Do modernizace totiž investovalo město v posledních letech nemalé částky.

„Je tady kompletní neurologie, ortopedie, ordinace praktického lékaře. To vše je
v přízemí. V patře máme kompletní plicní oddělení, alergologii, gynekologii 
a soukromého zubaře. Bude tu i oční oddělení," vypočítává během prohlídky polikliniky náměstkyně léčebné preventivní péče Lužické nemocnice Martina Kučerová.

Lužická nemocnice vylepšuje také své zázemí: kvůli bezbariérovému přístupu do patra je v plánu stavba výtahu. Kdy to bude, to záleží, zda se podaří sehnat finance.
Ve druhém patře budovy jsou kanceláře pro zaměstnance, a to včetně kanceláře ředitele nemocnice. Ty zatím rekonstrukcí neprošly.

„Naše prostory šly stranou, na jejich rekonstrukci zatím nejsou peníze," říká Kučerová.

Lékárna

V přízemí polikliniky navíc vzniká nová lékárna. Termín jejího otevření ale ještě není určený.

Podle vedení nemocnice by měla být lékárna otevřena do konce letošního roku. Zbrusu nové regály jsou zatím prázdné, bez léků.

„Bude to soukromá lékárna. Jdeme sem do pronájmu. Nábytek jsme si zaplatili my, poliklinika provedla rekonstrukci, náklady rekonstrukce budou promítnuty do ceny nájmu," říká lékař Josef Kořínek, který by měl lékárnu 
v poliklinice provozovat.

Právě Kořínek již jednu lékárnu vlastní, a to naproti klinice. Tu by měl přestěhovat právě do polikliniky.

Chlouba: CT

Hlavní budova Lužické nemocnice se může pochlubit novým agregátem. Stojí venku, pár metrů od hlavního pavilonu. Včetně rekonstrukce trafostanice a nového trafa vyšel agregát na něco málo přes dva miliony korun – pro pacienty znamená jistotu, že pokud budou ležet na operačním sále a vypadne elektrický proud, nemocnice má vlastní zdroj. Nový záložní agregát nemocnice pořídila před necelým rokem. V areálu nemocnice prošla rekonstrukcí 
i jedna z budov, která byla 
v dezolátním stavu. Nyní je
v ní mozek nemocnice – výpočetní středisko.
Samotný pavilon chirurgie působí zvenku podobně jako poliklinika – depresivně. Opět je tu zašlá fasáda.

„Prioritou pro nás je, jak budovy vypadají a jak jsou zařízeny uvnitř. Na opravu fasád zatím nejsou peníze, a tak logicky dostala přednost rekonstrukce léčebného zařízení," říká Kučerová.
Uvnitř nicméně vypadá budova mnohem lépe, především pak oddělení rentgenu. Tady mají ostatně nainstalovanou svou chloubu, takzvané „cétéčko" neboli počítačový tomograf CT, na němž bylo od roku 2012 provedeno více než 7,2 tisíce vyšetření pacientů.

Lužická nemocnice v Rumburku.Navíc se v nejbližší době má jeho pracovní doba rozšířit na 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. 
V průměru sem v současné době dorazí na vyšetření až patnáct pacientů denně. Ti museli dříve jezdit až do Děčína nebo České Lípy. Přístroj dokáže vyšetřit prakticky celého člověka.

„Je to pro nás rozhodně velký pokrok a pořízení počítačového tomografu znamená výrazné zvýšení komfortu pro pacienty. A pro pojišťovnu úsporu, protože nebude muset hradit přepravu pacientů do nejbližší nemocnice s tomografem. Tak jako doposud," řekl Děčínskému deníku při instalaci CT ředitel nemocnice Darek Šváb.

Samotné pracoviště, kde je CT instalováno, působí přívětivým moderním dojmem.

„Je to tady nové, světlé, lidé si to pochvalují, je jim tady příjemně. Často sem přijdou se strachem, že je tu čeká nějaká kobka, pak jsou příjemně překvapeni," říká Ivana Zimová, vedoucí RTG oddělení.

Budoucnost

Vedení nemocnice by chtělo 
v modernizaci pokračovat. Zrekonstruovat by potřeboval především areál V Podhájí. Lužická nemocnice by také ráda získala investice 
z okolních měst, jejichž obyvatelé její služby využívají. To se podle Kučerové ale zatím nedaří, byť nějaká jednání již proběhla.

„Rozhodně jsme po nich nechtěli miliony korun," říká Kučerová.

„Žádnou konkrétní žádost jsme neobdrželi," říká starostka Šluknova Eva Džumanová. Podle ní ředitel nemocnice Darek Šváb na jednání starostů před časem o nemocnici informoval.
Jenže města nemají peníze nazbyt.

„Musíme se chovat jako dobří hospodáři. Navíc bychom museli přispívat i na další nemocnice, které naši obyvatelé využívají," dodává starostka.

Skandály

Lužická nemocnice, byť investuje do oprav a modernizace, doplácí v posledních letech především na řadu afér.

Primářku jednoho oddělení vyšetřovala policie, a to v souvislosti s úmrtím její pacientky v Mladé Boleslavi, kde předtím působila. V jiném mediálně známém případě se 
v Lužické nemocnici zase ztratila část zdravotní dokumentace jednoho z pacientů. Pověst nemocnice poškodila 
i kauza úmrtí starší pacientky, které jedna ze sester píchla draslík a způsobila jí tak zástavu srdce. Sestra skončila ve vazbě a byla obviněna z vraždy. Kvůli postupu v celé kauze se mezi vedením nemocnice
aodpovědným lékařem rozhořel spor – obě strany mají na výklad a aplikaci těchto postupů odlišný názor, rozhodovat bude muset nezávislý soud.