Urážky, vztek, zloba. Ale také soucit, porozumění a touha pomoci. Projekt Ústečanky Michaely Spružinové budí velké emoce na všech frontách.

Se svou prací pro projekt „Univerzita Předlice" burcuje poslední týden uživatele sociální sítě Facebook. Z vystavovaných fotografií se na Ústečany usmívají Romové s cedulemi v ruce. „My krademe, vy kradete taky," píše se třeba na jedné z nich. „Jako fór století to není špatné," hodnotí fotografii na Facebooku Cyril Bilík. To je ale jen jedna ze slušných výjimek. Většina čtenářů si servítky nebere.

Bouřlivá diskuse

Vyvolat diskusi je ale vlastně účelem projektu. „Je vidět, jak je v lidech nenávist zakořeněná," hodnotí dosavadní výsledky Ústečan Miroslav Brož, mluvčí nevládní organizace Konexe, která Spružinové s prací pomáhala.

„Lidé nás podezřívají z provokace, ale pravda je taková, že jde o naivní až idealistickou kampaň na podporu místních Romů a proti stereotypům," dodává Brož.

To v podstatě potvrzuje i autorka fotografií. „Cílem projektu je především získat podporu pro obyvatele Předlic. Partnerem projektu je i město, tak se snad i podaří získat peníze na revitalizaci," vysvětluje Spružinová.

Jeden úspěch už ale projekt slaví. „Už se nám ozvali tři zájemci, že by těm lidem chtěli nabídnout práci," raduje se Michaela Spružinová.

Ve své práci ale stále pokračuje. O fotografiích, které jsou k vidění v současnosti na Facebooku říká, že je to jen začátek, odrazový můstek. „Výsledek uvidí v listopadu návštěvníci Národní galerie v Praze. Do té doby bych chtěla nafotit i pracovní schůzky, případně začátek nového zaměstnání. Součástí výstavy budou ale právě i komentáře ze sociální sítě," vyjmenovává ústecká umělkyně.

Vlastní zkušenost

Sama autorka prý nějakou dobu v Předlicích bydlela, takže dobře věděla, do čeho se pouští. „Chtěla jsem vypíchnout témata, která všichni znají, ale zároveň jsou pro nás stále tabu," vysvětluje Spružinová. Právě Facebook by jí měl dle jejích slov poskytnout nejčistší pohled na veřejné mínění. Lidé se tam nebojí napsat, co si opravdu myslí.

A zájem je prý veliký. „Fotky jsou tam krátce, ale návštěvnost je obrovská. Množství reakcí nás samotné překvapilo," komentuje to Brož, který Spružinové pomohl hlavně do začátku. „Konexe pomohly hlavně s kontakty. Umožnili jsme jí k těm lidem přístup, aby se seznámila," vysvětluje Brož, spoluautor projektu a angažovaný lidsko- právní aktivista.

Důležité kontakty

Začátek projektu se autorům docela zdařil, alespoň co do rozvíření diskuse a příslibu prvních pracovních míst.

Do jakých rozměrů nakonec práce naroste, bude jasné až na listopadové výstavě. Spružinová už má ale jasno v tom, že by chtěla s Romy z Předlic pracovat dál.

„Dostat se tam a získat jejich důvěru, bylo trochu obtížné, ale když už se to zadařilo, pustila bych se v budoucnu do dalšího projektu ráda," dodává závěrem Michaela Spružinová.

O Romech z Předlic se opět začalo více mluvit minulý týden, když se zřítil strop jednoho ze zanedbaných domů a v něm zahynula jedna žena.