KRÁSNÁ LÍPA

Třeba v Krásné Lípě běžně zaměstnávali na veřejně prospěšných pracích padesát lidí, letos jich mohou poslat do ulic města na úklid méně než polovinu.

„Momentálně máme na veřejně prospěšných pracích zaměstnáno dvacet lidí, původně jsme ale dostali peníze na pouhých třináct lidí," říká starosta Krásné Lípy Jan Kolář.
Krásná Lípa ročně dostávala na veřejně prospěšné práce mezi třemi a půl a čtyřmi miliony korun.

Nespokojení starostové proto vyvolali jednání s vedením úřadu práce a podařilo se jim získat další peníze. V Krásné Lípě to byly peníze na dalších sedm lidí. Ale ani to nestačí, s lidmi pracujícími na VPP řada měst počítá například při údržbě veřejných prostranství nebo při drobných opravách.

JIŘÍKOV

Podobně jako Krásná Lípa je na tom i Jiříkov. Toto čtyřtisícové město mívalo také kolem padesáti lidí pracujících na VPP, letos je jich jen 21.

„Chtěli jsme původně zaměstnat třicet lidí, na ty jsme ale nedostali peníze. V současné době zaměstnáváme tři předáky a 18 řadových pracovníků VPP," přibližuje situaci v Jiříkově jeho starosta Michal Maják.

Jiříkov dostává na řadového 
zaměstnance měsíčně 13 tisíc korun, na předáky pak o dva tisíce více. Pokud jim chce dát vyšší platy, musí peníze vydat ze svého rozpočtu.

Podpora VPP klesá kvůli tomu, že v rámci celé republiky za několik posledních let výrazně poklesla nezaměstnanost a firmy dnes mají mnohdy problém sehnat zaměstnance.

„U nás nezaměstnanost rozhodně nepoklesla, již několik let se stabilně drží na přibližně stejné úrovni. Ne všechny regiony jsou natolik úspěšné. Možná by nám z ministerstva mohli poradit, co s takovými lidmi dělat. Řada z nich je totiž běžným způsobem nezaměstnatelná," je přesvědčen starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

A za pravdu mu dávají i statistiky úřadu práce. Drtivá většina dlouhodobě nezaměstnaných lidí má jen základní vzdělání, mnohdy nedokončené, případně výuční listy.

Veřejně prospěšné práce přitom mohou být pro nezaměstnané dobrým startem do běžné práce.

„Měli jsme tu jednoho člověka na veřejně prospěšných pracích. Když u nás skončil, podařilo se mu uchytit v Benteleru v Rumburku," přidává pozitivní příklad Kolář.