Afghánci, kteří jeli v dodávce, která před pár dny havarovala mezi Dobroměřicemi a Lenešicemi na Lounsku, v Česku nezůstanou. Z 21 jich 10 skončilo v záchytném táboře v Bělé Jezové na Mladoboleslavsku, odkud budou zhruba do měsíce odvezeni do Maďarska, kde už dřív požádali o azyl.

Ostatní budou vyhoštěni a musí se sami dostat ve stanovené lhůtě zpět do Afghánistánu. Z toho dva mladiství skončí v českém zařízeních pro mládež, odkud budou vyhoštěni, až jim bude 18 let.

Je ale pravděpodobné, že se z Česka do Afghánistánu nevrátí dobrovolně žádný. Pokud je policisté chytnou podruhé, obviní je z maření úředního rozhodnutí a soud je pošle do vyhošťovací vazby, odkud budou do Afghánistánu deportováni.

Řidiči dodávky hrozí až osm let

Řidiče dodávky (30 let) z Mostu policisté obvinili ze zločinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice a z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. „V případě odsouzení mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody," řekla sdělila Šárka Poláčková, mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR v Ústí nad Labem. Do vězení půjde ale rovnou. A to za předchozí trestnou činnost.

Od začátku roku severočeská policie zadržela 241 lidí, nejčastěji ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Loni za celý rok to bylo 155. Většina z nich míří do Německa.

Připomeňte si: Cizinci z havarované dodávky byli uprchlíci z Afghánistánu