Zkušený horolezec, který učil nováčky. Mezi své sportovní úspěchy mohl počítat například účast v mezinárodní expedici na Pamír, která skončila prvovýstupem. Jmenoval se Miloslav Hejný.

Psali jsme: Lezec z Přestanova zemřel po pádu v Chorvatsku

O víkendu zahynul v chorvatském národním parku Velika Paklenica nedaleko Zadaru. Zřítil se ze skály, z výšky dvanácti metrů. „Udělal osudovou chybu, když pomáhal jiným správně se uvázat. Nejspíš si nevšiml, že sám nedovázal uzel. Byl to výborný kamarád a kolega," smutně vzpomínal Jiří Chaloupka, jeho kolega ze zaměstnání.

Smutný paradox

Než Miloslav Hejný založil v Chabařovicích oddíl horolezecké mládeže, lezl na skály pod ústeckým Spartakem. Jeho předseda Ctirad Suchý zažil podobnou situaci, když pomáhal na skále kamarádovi.

Miloslav HejnýZkušený lezec, prvovýstupy v oblastech Labské pískovce, zimní výstupy v Tatrách, Alpách, na Kavkaze či Pamíru. Instruktor skalního lezení a vedoucí dětského horo oddílu v Chabařovicích.
Oblíbil si Hruboskalsko, kde zažil své první výstupy během studia, a Tisou.
Konstruktér a vývojář horolezeckého materiálu, práce ve výškách.
Nadšený cyklista, věrný manžel, otec dvou dětí.

„V deseti metrech mi najednou zmizelo lano. Jak věnujete pozornost někomu druhému, tak sebe většinou omezíte. Jenže já měl tehdy štěstí a dostal se bezpečně dolů na zem. Je to paradox, když učil bezpečně lézt, zařídil třeba i lezení na cvičné stěně," litoval Ctirad Suchý.

Na Pamíru Miloslav Hejný se svými přáteli z Čech a Slovenska zkoušel zdolat horu Východní Korumda, vysokou 6 384 metrů. Ačkoli sám až na vrchol nevystoupil, dva z členů výpravy ano a byl z toho prvovýstup.  „Byl srdcem a tahounem výpravy. Na expedici potřebujete přesně tento neponorkový typ lidí. Prožil jsem s ním spoustu krásných chvil. Ať už na Pamíru, nebo na našich pískovcích, v Alpách, na Kavkaze. Vždy jsem obdivoval jeho životní optimismus i ve chvílích, kdy šlo do tuhého," dodal smutně účastník výpravy a Miloslavův dlouholetý kamarád Petr Kouba.

Příliš živé

Jednou z posledních akcí, kterou pro své oddílové svěřence zorganizoval, bylo soustředění v Tisé. „Ještě letos v létě jsme mu s ním pomáhali. S dětmi to uměl. Mám z toho neštěstí špatný pocit. Byl to opravdu skvělý člověk. Je to pro nás hrozná ztráta," popsal Josef Kusebauch, chabařovický starosta a bývalý lezec.

Miloslav Hejný žil v Přestanově. Zanechal po sobě manželku a dvě malé děti.