Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) navštívila Mostecko. Pozvaly ji hornické odbory. Prohlédla si lom ČSA, jednala i s jeho vedením a pak odjela na hipodrom na tiskovou konferenci. Cestou projela Horní Jiřetín, který si prohlédla z okna auta. Návštěva města nebyla v plánu. Ministryně se setká s jeho zástupci a dalšími odpůrci rozšíření těžby uhlí v jiném termínu a vyslechne si i jejich stanovisko.

Téma návštěvy bylo jasné. Limity těžby a práce pro horníky v případě ukončení těžby. Havíři, nebo Jiřetín? Ministryně ještě neřekla, koho podpoří. Připomněla ale, že už teď je na Mostecku vysoká nezaměstnanost a dost sociálně vyloučených lokalit. „Určitě nikdo nechce, aby se tu problémy prohlubovaly," řekla Marksová.

Studie, které mají vládě pomoci v rozhodování o prolomení či neprolomení limitů u Horního Jiřetína, ještě neviděla. „Rozhodnutí by se odkládat nemělo. Čím dříve rozhodnutí padne, tím lépe," dodala. Podle ní odklady prohlubují nejistotu obyvatel i těžařů. Zda vláda rozhodne o limitech ještě v létě, si Marksová ale není jistá, přestože tento termín je ve vládním prohlášení.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v úterý nečekaně navrhl odložit rozhodnutí o těžbě v dole ČSA na rok 2020. „Já nevím, co pana kolegu Mládka vedlo k této myšlence. Ještě jsem s ním o tom nemluvila," sdělila ministryně.

„Jsme rádi, že paní ministryně naše pozvání přijala," řekl hornický odborový předák Jaromír Franta. Podle něj se uhlí musí těžit dál, protože je pro ČR strategickou surovinou a je bezpečnostní pojistkou. Mládkův návrh označil za politický alibismus.

Mládek připustil, že konečné rozhodnutí o budoucnosti lomu ČSA přijde možná o něco později. „Celou problematiku jsme totiž chtěli řádně prodiskutovat s našimi sociálními partnery, tedy zástupci odborů a zaměstnavatelů, kteří si v rámci tripartity v této věci vyžádali dodatečné studie," uvedl Mládek.