Dealeři si drogu nechávají vyrábět v Číně, odkud se distribuuje dál do světa. „U nás je centrála v Praze a odtud se šíří i na Chomutovsko," popsal kriminalista. Jedna dávka je veliká půl gramu a její cena se pohybuje v rozmezí 600 až 800 korun. „Nejedná se o tablety, ale prášek který se podobá třtinovému cukru," upřesnil Vlasák. Výrobci se rychle přizpůsobili trhu a mění chemický vzorec drogy podle jednotlivých zemí, kam dodávají. „Dealeři si zjistí, jaká je v dané zemi právní úprava. Výrobci pak pošlou chemický vzorec a nechají si drogu vyrobit na míru," vysvětlil kriminalista. U nás totiž rozhoduje o tom, zda se jedná o nedovolenou látku chemický vzorec. „Pokud takový vzorec není na seznamu zakázaných látek, nelze jí stíhat," konstatoval Vlasák.

Návyková droga

Mefedron je návykový a mladí lidé říkají, že jsou po něm veselí, mají dobrou náladu a jsou za drogu ochotni utratit hodně peněz. Ty se pak snaží opatřit kriminálními činy. Podle policie jeden člověk z Vejprt, už za tuto drogu dokázal utratit 80 000 korun. Oblíbenost nové taneční drogy láká k obchodům, ze kterých plynou dealerům velké zisky. „Známe případ jednoho člověka z Kadaně, který drogu převážel a měl autonehodu. U sebe měl několik stovek gramů této látky. Takže v tom měl obrovské množství peněz, uvedl jeden z příkladů kriminalista. „Bohužel se zachycení této látky nedalo stíhat jako držení omamné a psychotropní látky, a tak jsme ho stíhali pro šíření toxikománie," dodal kriminalista.

Nejvíc frčí na diskotékách

Podle kriminalisty jsou dnes noční kluby a diskotéky mefedronem zamořené a lidé se bez jeho užívání nedokáží normálně bavit. „Ti kteří tuto látku užívají již delší dobu tvrdí, že bez ní je každý den šedivý. Říkají, že jí musí užívat proto, aby se jim den vybarvil," popsal kriminalista. Podle uživatelů se účinky podobají ostatním tanečním sloučeninám jako je MDMA, která se dřív hojně vyskytovala v extázích, ale jsou blízké také kokainu. Euforický stav je v tomto případě bez halucinací. Užití dále doprovází pocity otevřenosti, hovornosti, ale také snížené chuti k jídlu. Jedna dávka mefedronu vydrží podle kriminalisty působit půl hodiny až hodinu.

Nebezpečí pro zdraví

Vzhledem k účinkům popisovanými uživateli, mefedron výrazně zatěžuje srdce, vystavuje člověka nepřirozeným stavům a jeho konzumaci v žádném případě nelze označit jako bezpečnou. Požití látky provází tělesné příznaky jako je rozšíření zornic, svědění a červenání kůže, zvýšení srdečního rytmu a výrazné pocení. To, že se policie o užívání drogy dozví, je většinou díky spolupráci s okolím. „Většinou nám to řeknou lidé kteří mají k tomu člověku blízko a záleží jim na něm," přiblížil Vlasák.

Pervitin na ústupu

Do nedávna ještě velmi oblíbený pervitin postupně v okrese mizí. „Většina dealerů je zavřených. Varny jsme také zlikvidovali a pokud pervitin občas někdo vaří, tak jen v malém množství a většinou se to podaří rychle odhalit," řekl kriminalista. V současné době se na Chomutovsko pervitin vozí z Karlových Varů a Západočeského kraje, kde se jeho výrobě daří. „Kolegové s tím mají plné ruce práce a neví, jestli mají dříve stíhat přeshraniční prodej do Německa, nebo výrobu distribuci ve Varech," popsal Vlasák.
Kriminalisté Kadaně se teď chtějí zaměřit na Klášterec nad Ohří, kde se prodej drog ještě hojně vyskytuje.