Otevírání bylo hektické, sezona zkrácená, provoz se spoustou kompromisů. Žádný podzimní oddych ale pracovníky Kamencového jezera nečeká. Až se na konci září zavřou brány definitivně, začne se opravovat…

KABINKY, CHATKY, RECEPCE, VODOVOD…

„Konec sezony? Pro nás nic neskončilo," potvrzuje Iveta Rabasová, jejíž zoopark areál provozuje. „Například jsme zrovna zjistili, jak nám zatéká do recepce…"

Ředitelka tak přesně vystihla moment, ve kterém se chomutovské přírodní koupaliště nachází. Má za sebou nestandardní, přesto poměrně slušnou sezonu (více v grafickém prvku). A před sebou ale spoustu nutných investic. „Kabinky na převlékání jsou v dezolátním stavu, je potřeba opravit a dovybavit chatky, vodovodní řad pořád někde praská…," zmiňuje Rabasová namátkou. Kvůli špatnému stavu jsou zavřené důležité stavby Hotel U jezera, restaurace Dřevák a druhé léto také hlavní molo.

MOLO NA ČÁSTI

Právě přestavba hlavního mola bude tou největší investicí, na kterou se město chystá. Hned od 3. října ho najatá firma začne rozebírat. Odbagruje bahno pod ním a pak začne stavět molo nové.

Jak ale Chomutovský deník zjistil, nepostaví se najednou. „Vzhledem k celkové ceně, která bude v řádech desítek milionů, se velmi pravděpodobně v roce 2017 neudělá molo komplet," potvrdil redakci Jan Rödling, mluvčí chomutovského magistrátu.

Na příští sezonu bude připravená zásadní část mola a v dalším roce či letech se pak budou přidávat další části. Molo však bude na sezonu vždy otevřené.

Další investiční akce se budou teprve plánovat, kromě demontáže hlavního mola nic schváleného není. Plánuje se však také odbahnění dna u písečné pláže ve směru od Bandy a rovněž rekonstrukce některých chatek a kabin.

BUDOU POTŘEBA DESÍTKY MILIONŮ

Jen první část přestavby mola vyjde odhadem na patnáct až dvacet milionů. Odbahnění na dalších pět až sedm milionů. A už teď je jasné, že zanedbaný areál spolyká daleko více peněz.

Musí se například vyřešit Hotel U jezera („červený" hotel), který je rovněž v havarijním stavu. A nebo vymyslet, co s místem, které by vzniklo po jeho případné demolici. Další milionovou investicí bude „Dřevák", který musí projít kompletní rekonstrukcí a výměnou prakticky všeho…

„V rámci možností budeme každý rok nějaké peníze uvolňovat," slibuje primátor Daniel Černý s tím, že maximum peněz se bude město snažit získat z dotací. „Primárně budeme investovat do zanedbaných věcí, abychom jim vrátili původní lesk a zvýšili atraktivitu. Největší investice budou do mola, které se bude pravděpodobně dělat ve dvou etapách."

AREÁL PRO MAMINKY

Po sezoně bude areál zřejmě zavřený, a to hlavně kvůli zmíněným opravám. Iveta Rabasová by však ráda du budoucna areál oživila tak, aby si sem po sezoně našly cestu třeba maminky s dětmi. Což znamená přidat nějaké dětské prvky. „Byla by to taková herna v přírodě," líbí se myšlenka ředitelce.

Přes padesát tisíc návštěvníkůAreál otevřel až v červenci, sezony předtím to bylo už v květnu. Po osmi letech provozování soukromou firmou ho město vykoupilo zpět do své správy. Za dva a půl měsíce ho navštívilo přes padesát tisíc lidí, a to včetně turistů ubytovaných v kempu. Návštěvnicky nejúspěšnější byl poslední prázdninový víkend 27. a 28. srpna, kdy prošlo branami areálu více než šest tisíc lidí.