Konkurence chce napadnout rozhodnutí Rumburku o regulaci výherních automatů. Zastupitelstvo před týdnem fakticky umožnilo monopol jedné firmě, když ponechalo ve městě jen čtyři herny jediného provozovatele. Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů (SPELOS) proto zvažuje právní kroky.

„Jde o zcela zjevné zneužití nově nabyté regulatorní pravomoci zastupitelstvem města Rumburk, neboť smyslem zákonného zmocnění je svěřit obci nástroj k zajištění místních záležitostí veřejného pořádku, nikoli umožnit za úplatek upřednostnění některého z provozovatelů bez veřejné soutěže,“ říká výkonný ředitel SPELOS Petr Vrzáň.

Na možné obvinění upozorňoval již minulý týden při projednávání smlouvy zastupiteli starosta Jaroslav Sykáček.

„Hovořil jsem o možných rizicích, kromě jiného i o možném obvinění z korupce. Ale každý má právo se bránit právní cestou, pokud se cítí poškozený. Ale každá žaloba je samozřejmě nepříjemná. Navíc toto je precedentní případ, doposud se nic podobného před žádným soudem u nás nerozhodovalo,“ uvedl.

ČTĚTE TAKÉ: Rumburk: Firma získala pětiletý monopol na herny…ZDE…

Zastupitelé v Rumburku schválili minulý týden takovou formu regulace heren, že pro příštích pět let zůstanou ve městě jen čtyři. Firma Forbes Game získala podle místostarosty Darka Švába faktický monopol proto, že nabídla odvody městu tři procenta nad povinných dvacet procent. Šváb hájil výběr jediné firmy tím, že vlastní tři největší herny a město by jí zmařilo největší investici. Podle Vrzáně má tento důvod zřetelné rysy korupce.

„Sdružení bude reagovat všemi právními možnostmi, jak zneplatnit toto účelové rozhodnutí potírající samu podstatu hospodářské soutěže,“ dodal. Návrh rozpočtu předpokládá, že Rumburk z hazardu letos vybere 11 milionů korun, což by při dvacetiprocentní sazbě odpovídalo obratu zhruba 55 milionů korun.

Podle Švába ale SPELOS rozesílá podobná oznámení pokaždé, když některé z měst začne řešit regulaci hazardu.
„Nikdy jsem neslyšel, že by pan Vrzáň někdy byl v Rumburku, nikdy jsem neslyšel, že by jej zajímalo, jaká mají města problém s hazardem. Nikdy jsem od něj nebo SPELOS neviděl žádnou podobnou nabídku,“ říká Šváb s tím, že obvinění z korupce jsou nesmyslná.

Města v Česku řeší hazard různě – regulací provozovatelů nebo absolutním zákazem, monopol jedné soukromé firmy bez výběrového řízení je ale zřejmě ojedinělý. Monopol na herny mají v Česku zřejmě jen Františkovy Lázně, kde ale jedinou hernu provozuje město.

Cestou absolutního zákazu hazardu ve městě se pak vydal například Děčín nebo Jiříkov.

Monopol na hazard
Zastupitelé v Rumburku schválili na svém posledním zasedání smlouvu s firmou Forbes Game, podle které bude tato firma dohlížet na provoz čtyř heren ve městě, více jich vyhláška nepovolí. Na oplátku pak město dostane tři procenta na povinný odvod z hazardu a firma se zaručí za dodržování určitých pravidel. Při jejich porušení bude hrozit hernám pokuta nebo i zákaz provozu.