Podle aktivistů je hazard jednou z příčin zvýšené kriminality: závislí hráči si opatřují peníze i trestnou činností. Autoři petice argumentují i tím, že v Mostě, kde jsou tisíce lidí na dávkách, se ročně prosází 780 milionů korun. „V roce 2012 v průměru každý občan města Most včetně kojenců prosázel 11 500 Kč,“ uvedli. Stát v Mostě povolil téměř pět set herních přístrojů. Město hazard reguluje, ale nezakazuje. Má důvod. Roční příjem radnice z hazardu se blíží ke čtyřiceti milionům korun.

„Herny bych určitě zlikvidoval,“ sdělil Mostečan Hynek Harant.

Litvínov měl loni z hazardu 17 milionů, předloni o 3 miliony méně, ale rozhodl se herny zrušit. S těmi, které ještě fungují, vede ministerstvo financí správní řízení. Výsledkem je vždy okamžité uzavření zařízení. Poslední má z Litvínova zmizet koncem roku. „Ty peníze nám samozřejmě budou chybět, ale je to něco za něco. Náklady města i státu na řešení problémů spojených s hazardem jsou mnohem vyšší,“ řekl už dříve starosta Milan Šťovíček. V roce 2012 se v litvínovských hernách protočilo přes 300 milionů, z toho 112 milionů lidé prohráli.

MOST NENÍ JEDINÝ

O prosazení úplného zákazu hazardu (výherních hracích automatů) ve městě Most usiluje strana, která na radnici nemá ani jednoho zastupitele. Shání podpisy obyvatel, aby se zastupitelstvo návrhem vyhlášky zabývalo a dalo si ho do programu.

Podobná aktivita je i v Ústí nad Labem. Tam se občanská iniciativa Ústí BEZ hazardu snaží vyvolat místní referendum o hernách s automaty.