„Mohou je dávat do kontejnerů na komunální odpad nebo do odpadkových košů v ulicích. Nikdo je za to nebude pokutovat,“ sdělila včera Mosteckému deníku mluvčí strážníků Ilona Kozlová.

Jenže řada expertů takové řešení nedoporučuje. „Nejlepší je opravdu oddělený sběr a svoz psích exkrementů,“ říká odborník na odpady Pavel Barák. Moderním trendem je odvážení zvířecích hovínek specializovanou firmou, která zajistí například jejich kompostování, ne skládkování, od kterého Evropa ustupuje. „Ideálním řešením je celoplošné zavedení hnědých kontejnerů na biologický odpad, kam je možné vhazovat i psí exkrementy v papírovém sáčku,“ řekl Matěj Man, vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj! z nevládní ekologické organizace Arnika.

Most se brání tím, že kdysi koše na psí výkaly měl, ale zničili je vandalové. A kvůli nepořádku v ulicích strážníci na jaře posílí kontroly pejskařů. Kolem škol mají opět chodit i společné hlídky školáků a strážníků preventistů.

Nejbližším vzorem pro Most může být horské městečko Meziboří. Před jedenácti lety tam radní nechali umístit koše na psí výkaly a sáčky. Kdo zaplatí za psa povinný roční poplatek, dostane navíc sto sáčků. V letech 2001 až 2007 dokonce platila v Meziboří vyhláška, která jasně říkala, že lidé nesmí psí výkaly dávat do popelnic, ale jen do košů na psí výkaly nebo do sběrného dvora. Přesto i v Meziboří házejí lidé do „psích“ košů hlavně běžné smetí. „Koše evidentně neslouží jen pejskařům,“ říká Pavel Esop, vedoucí mezibořských technických služeb. Exkrementy tvoří jen 10% obsahu košů. Proto odpad končí na skládce a zatím se nekompostuje. Podle Esopa je teď nejdůležitější naučit lidi, aby exkrementy vůbec sbírali. To, že je hodí do běžné popelnice, považuje za menší zlo, než aby zůstaly ležet v ulicích.