„Je to neskutečný průšvih. My tady makáme na případech mnohdy celé týdny a měsíce, popíšeme stohy papírů a veškerá naše práce je teď v pr…," zlobí se policista, který si z pochopitelných důvodů nepřeje být jmenován a smutně dodává, „proč se vždycky nějakých výhod dočkají drbani místo slušných lidí?"

I další policisté kroutí nechápavě hlavou: „Jde přesně o ty zlodějíčky, kteří budou krást znovu. Nejvíc to odnesou slušní lidé, kteří mají denně vykradená auta, balkony, byty, sklepy, chatky a tak dále," řekl Chomutovskému deníku.

Policisté upozorňují také na případné problémy s narkomany. „Potřebují svou dávku a jim je všechno jedno. Měsíc, dva budou možná sekat latinu a pak to začne znovu. Vždycky z vězení vylezli jednotlivě, mezitím jsme chytili dalšího, teď jsou venku všichni najednou…"

Hlasy z úst strážců zákona zní unisono. Všichni se shodují na tom, že amnestie nic dobrého společnosti nepřinese. Obávají se zvýšeného počtu loupeží a krádeží.

Optimismem nehýří ani ostatní. „Je to tady docela fofr. Ale jsem moc zvědavý, kolik se nám jich za mříže za chvíli zase vrátí," říká strážný, který slouží ve Všehrdech.

Zoufalí jsou také strážníci. Staré známé tváře mohou chytat znovu. Zástupce ředitele Petr Zálešák se ani nebojí pod svůj osobní názor podepsat. „Vytáčí mě to. Jeho (prezidenta pozn.red.) to neohrožuje, to my tu máme kriminalitu, jakou máme. Snažíme se proti ní něco dělat, ale amnestie v tom rozhodně nepomáhá. Je to jen přilévání oleje do ohně," rozčertil se.

Předseda chomutovského soudu Petr Šustr po otázce na jeho soukromý názor volil mírnější slova, ale ani on neměl příliš pochval. „Chápu amnestii u drobných deliktů, tam má smysl. Ale nerozumím, proč se zastavují i vážnější věci jen proto, že se soudí déle než osm let. Často to není záležitost soudu, že to trvá tak dlouho," podotýká. Odkaz na to, že Evropský soud uznává jako přiměřenou délku soudního jednání do šesti let, se mu nezdá. „Je to jen jedno kritérium, každý případ pak ale posuzuje Evropský soud zvlášť. Když někdo umí využít všechny nástroje, jak se legitimně soudnímu líčení vyhýbat, tak s tím soudce mnoho nenadělá."

Vadí mu také to, jak náhle amnestie přišla. „Podle zkušeností starších soudců vím, že dříve zpráva o chystané amnestii přišla v utajeném režimu na soudy a věznice, aby se mohly připravit. Teď byla vyhlášena náhle, do poslední chvíle utajovaná všem. My pak musíme reagovat a odročovat jiná líčení, kde už se třeba mohl čekat rozsudek, " dodává předseda soudu.