Šťastný domov pro všechny psy z ústeckého útulku by si přála třiadvacetiletá Ústečanka Radka. Psi jsou sice označovaní za nejlepšího přítele člověka, ale mnozí lidé se k nim tak nechovají. Ošetřovatelé se v útulku starají o pět desítek zvířat. I oni si přejí jim najít co nejlepší nové pány.

Nejčastěji v útulku končí psi, o které se majitelé z nějakého důvodu nechtějí starat. „Jsou to buď staří nebo nemocní pejsci, jejichž léčba je příliš nákladná. Často ale také přicházejí psi, kteří jsou naprosto zdraví a mladí, ale majitele už omrzeli a nechtějí je," vysvětlila vedoucí ústeckého útulku Jaroslava Ježková.

Povinné čipování

Podle vyhlášky města Ústí nad Labem z roku 2008 musí každý pes mít čip a být zaregistrovaný. Majitelé stále tuto povinnost zanedbávají. „I teď k nám přijdou pejsci bez čipu nebo neregistrovaní. Potom se velmi těžko hledá majitel," popsala Jaroslava Ježková.

Logo.Do ústeckého útulku vozí nalezence nejčastěji strážníci městské policie. „Týdně odchytneme minimálně jednoho psa," uvedl mluvčího ústecké městské policie Jan Novotný.

Dobrý skutek

Nejčastějším důvodem, proč si lidé berou psa z útulku, je, že chtějí udělat dobrý skutek. Proto si z útulku vzal kamaráda i Marek Jeřicha.

„Byla to plemenná loterie, protože nikdy nevíte, jaký pes vyroste. Výhodou psa z útulku je jeho vděčnost. Žije s námi jedenáct let a za celou dobu se od nás nehnul, ani když zůstala otevřená branka," popisuje Marek Jeřicha.

Petra Barvířová z Ústí zase chtěla vyplnit prázdné místo v životě kamarádem do deště.

„Bylo mi jedno, jak bude vypadat. Ale nechtěla jsem podporovat množírny a lidi, co na psech vydělávají. Takže jsem si z útulku přinesla malé štěně.Pejsek mi po pár dnech onemocněl morem a málem umřel. Ale vyklubal se z něj obrovský bojovník a do týdne byl zase hravé štěně," vypráví Petra Barvířová.

„Je sice z útulku, ale na jeho lásce a oddanosti to nic nezměnilo. Je chytrý, učenlivý a hlavně hodný na děti, lidi i jiné psy. Ještě nikdy na nikoho nevyjel, ani zle nezaštěkal," dodala Petra Barvířová.