„Horní rybník v přírodní rezervaci Libouchecké rybníčky se po té, co jej povodně zanesly, dočkal šetrné revitalizace," popsala Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). „Rybník byl odbahněn, odstraněny byly přemnožené vodní rostliny, v okolí vysekány nálety a vybudována nová tůň. Pomohlo to vzácným druhům živočichů."

Potřebné finanční prostředky na revitalizaci poskytl Agentuře ochrany přírody a krajiny program Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny z ministerstva životního prostředí.

„Revitalizace rybníčků je součástí společných aktivit na záchranu a podporu ohrožených druhů ryb a sice CHKO Labské pískovce, NP České Švýcarsko a Českého rybářského svazu."

Podle Petra Kříže, vedoucího Správy chráněné krajinné oblasti Labské pískovce byl nejnáročnější operací revitalizace právě odlov střevlí a jejich převoz na vhodné místo v Národním parku České Švýcarsko.

„Po odbahnění nádrže se vrátily zpět domů," řekl Kříž. „Jarní monitoring nám nastíní, jak revitalizace rybníku střevlím a obojživelníkům prospěla," dodal Kříž.¨

Vzácná lokalita

Na unikátnost Libouchecka v kontextu ústeckého okresu, postiženého důlní a průmyslovou činností znovu v souvislosti se střevlí, střevlíkem a chřástalem upozornil i Marian Páleník, ředitel společnosti Přátelé přírody.

„Je tam samozřejmě jeden velký rozdíl, zatímco střevle byly znovu vysazené, chřástal se sem vrátil sám a tedy je i vyšší pravděpodobnost, že se bude vyskytovat i v dalších letech," myslí si o tom.

„U Ždárku ale nejde ani tak o chráněné druhy, jako spíš o to, že logistické centrum by bylo barbarským zásahem do krajinného rázu," dodal k tomu Páleník.

Co se toho týká, proti stavbě se už postavil i Obecní úřad v Libouchci, který na ni původně pohlížel celkem příznivě. „Nelíbí se nám to, je to moc gigantická stavba," řekl o tom před nedávnem starosta Libouchce Jiří Štěrba.

„Když jedete po dálnici, tak takových hal kolem ní stojí spousta a jsou většinou prázdné, protože pro ně jejich majitelé nesehnali využití," pokračoval Štěrba. „Takže se bojíme, aby nám tady nepostavili něco tak obrovského a pak nám to nezůstalo na krku prázdné," řekl o tom.

Odpor lidu

Ostatně, proti stavbě logistického centra se v minulosti zvedl obrovský odpor. Petici proti ní podepsalo zhruba tisíc lidí, tedy většina obyvatel Libouchecka. Nelíbilo se jim například, že by k dost tak už kamiony zatížené obci měly přibýt další tisíce měsíčně, nehledě na další dopady.

V současnosti krajský úřad stavbě neudělil výjimku z ochrany chřástala polního a střevlíka zlatitého a společnost CPI nemůže stavět. Záleží také na tom, zda se obrátí na soud s požadavkem na zrušení rozhodnutí. Rozhodnutí úřadu mluvčí CPI Michaela Winklerová nekomentovala.

„Počkáme s tím, dokud nedostaneme rozhodnutí oficiálně."