Všech sedm okresů kraje se vešlo do první dvacítky regionů s nejvyšším podílem nezaměstnaných. Sever Čech tak nadále zůstává oblastí s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. O údajích informoval Úřad práce ČR.

Na Ústecku se nezaměstnanost zvedla o desetinu procentního bodu na 12,7 procent. Poslední měsíc v loňském roce bylo bez práce celkem 10 338 lidí z regionu.

Podle krajského analytika Michala Tučka lze ještě v lednu a únoru očekávat růst nezaměstnanosti. Mohla by se tak přiblížit ke 12 procentům. Na takovou míru naposledy vystoupala v březnu 2005. V ČR vzrostla v prosinci nezaměstnanost na 8,2 procenta.

Počet dosažitelných uchazečů o práci činil v Ústeckém kraji na konci roku 64 396, celkový počet nezaměstnaných byl 65 820. Jediný meziměsíční pokles nezaměstnanosti, a to i v rámci země, zaznamenal okres Teplice. „Na Teplicku vůbec shledáváme pozitivní vývoj v posledním období. Situace na trhu práce se v okrese stabilizuje, dokonce má Teplicko hned po Litoměřicku nejméně nezaměstnaných v rámci kraje," řekl Tuček. Dříve bývalo na tomto místě Lounsko.

Významné změny se v kraji na trhu práce v závěru roku neudály. Úřady nezaznamenaly žádné velké propouštění ani naopak významné přijímání nových zaměstnanců. Počet lidí bez práce v lednu ještě s největší pravděpodobností stoupne, a to kvůli pracovním smlouvám končícím k poslednímu prosinci. „V prvním týdnu v lednu byly na úřadech stovky lidí," uvedl Tuček.

Počasí umožňuje práci na stavbách, naopak bez práce zůstávají provozovatelé ski areálů v Krušných horách.