Mostecká soudkyně Bohumila Huňáčková, která zapojila do procesu odborníky na extremismus, včera Šlégrovou pro nedostatek důkazů zprostila obžaloby.

I když Šlégrová od počátku tvrdila, že je nevinná, osvobozující verdikt ji překvapil, protože měla k procesu a posudkům některých soudních znalců řadu výhrad. „Nečekala jsem to," komentovala rozhodnutí, díky kterému nemusí do vězení. Hrozil jí až tříletý žalář. Teď ještě čeká, zda se státní zástupce odvolá ke krajskému soudu.

Střet názorů

Podle znalce na extremismus Michala Mazla se Šlégrová v projevu v Janově přihlásila k antisemitismu a neonacismu navazujícího na německý nacismus. Druhý znalec Josef Zouhar v projevu nic nelegálního nenašel. Třetí expert, Petra Papiežová Vejvodová, se přiklonila k názoru prvního znalce. Šlégrová se u soudu hájila tím, že v politickém projevu pouze kritizovala vládu a prosazovala myšlenky českého národního socialismu, ke kterému se hlásil třeba prezident Edvard Beneš či současný šéf národních socialistů Jiří Paroubek.

Kauza se stala celostátně sledovanou zejména poté, co advokát Šlégrové Petr Kočí byl kvůli zpochybnění posudku prvního znalce nařčen z antisemitismu a obhajoby se po zásahu advokátní komory vzdal. Nacionalistka, která si stěžovala na možné šikanování dalších advokátů, pak raději zůstala bez obhájce.

Šlégrovou včera k soudu doprovázel její bratr Jiří Šlégr, spoluzakladatel nového mosteckého nacionalistického seskupení Čeští lvi. Tato radikální aktivistická organizace, která usiluje o registraci a nedávno na sebe upozornila při nepokojích v Duchově, se vymezuje vůči Romům na sociálních dávkách, vládě a policii. Na Mostecku chystá dva protestní pouliční průvody oficiálně zaměřené proti kriminalitě. Demonstranti vyrazí 17. listopadu do Janova a 7. prosince do Chánova. „Chceme prostě pomáhat Čechům, kteří jsou bezradní a nikdo se jich nezastane," sdělil Šlégr.

Připravena bude i mostecká policie. „O těch akcích víme," uvedla policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Nacionalisté průvody do Janova a Chánova ohlásili litvínovské a mostecké radnici podle zákona o právu shromažďovacím. Policie podle mluvčí přichystá ve spolupráci s obcemi opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku. Kolik policistů nasadí, nesdělila. Na to je ještě brzy.

S podobnými akcemi na Mostecku má policie dlouholeté zkušenosti. Po zlomovém roce 2008, kdy se u Janova tvrdě střetli demonstranti a těžkooděnci, potyček výrazně ubylo. V klidu skončil i první velký pochod nacionalistů do Chánova v dubnu 2012.

Před předčasnými říjnovými volbami do parlamentu se však aktivizují i nacionalisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ta na celostátní úrovni představila projekt Bezpečné ulice na ochranu měst a obcí před kriminálními živly a takzvanými nepřizpůsobivými občany.

„Cílem této občanské aktivity bude prostřednictvím občanských hlídek, složených z dobrovolníků, dohlížet na bezpečí v ulicích a v případě zjištění jakéhokoliv porušení zákona kontaktovat městskou a státní policii," oznámil Tomáš Vandas, šéf strany.

Zda se hlídky znovu objeví i na Mostecku podobně jako v roce 2008 v Janově, zatím není známo. Nábor dobrovolníků teprve začíná.