Vladimír Havrla už nemusí otevírat čtyřicet let staré kovové dveře na nádraží v Mostě. Když chce z prvního nástupiště vstoupit do odbavovací haly nebo jít k vlaku, nemusí hnout ani prstem. Dvoje těžké dveře z éry socialismu, které komplikovaly pohyb se zavazadly a zdržovaly, zmizely a nahradily je automatické dveře za 470 tisíc korun.

„Je to dobré. Chtělo by to ještě udělat schody jezdící dolů," říká Havrla na východu u eskalátoru a ukazuje do hlavní haly s pokladnami, odkud na nástupiště vedou jen klasické kamenné schody. „Tam by měli eskalátory také vybudovat," dodá. V ruce drží hůl. Je handicapovaný stejně jako jeho manželka. Jakoukoliv další změnu nádraží k lepšímu by proto uvítal.

Zastaralé nádraží se modernizuje postupně. Loni skončilo vylepšení perónů za více než deset milionů korun a na řadě míst se objevily nové nádoby na třídění odpadků.

Venkovními úpravami se v uplynulých dvou letech připojilo i město Most. Na ploše u nádraží nechalo s pomocí EU postavit nové mosty a nový dopravní terminál, kam se z nádraží přestěhovala kancelář MHD a kde stojí velká obrazovka s elektronickým jízdním řádem.

Na nádraží je stále co vylepšovat. Opuštěná a nevyužívaná je restaurace v prvním patře a pod ní zůstává zavřený bufet. Obě provozovny České dráhy nabízejí do pronájmu.

Nové dveře mezi nástupišti a halou jsou součástí loňských regionálních investic. Víc než pět milionů korun investovaly v roce 2015 České dráhy do oprav nádražních budov v Ústeckém kraji.

„Peníze směřovaly především na opravy veřejných prostor včetně sociálních zařízení," uvedl Patrik Konopásek, ředitel Regionální organizační jednotky Železniční stanice se sídlem v Ústí nad Labem.

Rozsáhlejší rekonstrukcí prošla stanice Ústí nad Labem západ, kde jsou nová veřejná WC s bezbariérovým přístupem za víc než 1,3 milionu korun. Ve výpravní budově v Postoloprtech se za 1,6 milionu korun opravila odbavovací hala a veřejné toalety.

„K dalším rozsáhlejším investicím patřila oprava střechy na nádraží v Bílině," doplnila mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

V řadě železničních stanic v regionu cestující najdou i nové lavičky, odpadkové koše a novou výmalbu. Drobné opravy zaznamenaly stanice v Lovosicích, Lounech nebo Děčíně východ.