Zavřený Novák, obviněný Markvart, zavražděný Houska. Kde to proboha žijeme?! V Chomutově vznikla nová občanská iniciativa nazvaná Nechceme žít v Palermu.

Založila ji skupina zhruba devíti lidí, kteří jsou nespokojení se současným stavem politiky ve městě. Podle Terezy Zemanové, která je jednou z mluvčích sdružení, jde o lidi různých profesí i věku, kteří se doteď potkávali ve městě na různých kulturních či společenských akcích. „Debatovali jsme o tom a teď máme pocit, že je na čase něco aktivně dělat," vysvětluje.

Lidem z iniciativy vadí hlavně špatná pověst Chomutova. „Jsou to místní politici, kdo Chomutovu zařídili pověst mafiánského města," píší ve své první zprávě. „Současná radniční koalice je spojována s celou řadou podezřelých kauz, kdy jsou ekonomicky a jinak zvýhodňováni vybraní podnikatelé a firmy s vazbami na místní politiky."

Na svém kritickém webu (www.chomutovskepalermo.cz) umístili také odkaz na protestní petici, kterou do včerejšího dne podepsalo přes 160 lidí. Mezi prvními i chomutovští opoziční zastupitelé za hnutí PRO Chomutov Přemysl Rabas a Monika Mrugová.

Paradoxně je mezi nimi také primátor Jan Mareš, přestože je kritika namířená i proti němu. „Já nežiji a nechci žít v Palermu, proto jsem se sám stal signatářem této petice," vysvětlil Chomutovskému deníku.

S aktivisty se prý již sešel a ocenil, že si na rychle domluvenou schůzku našli čas. „Přes naši snahu řešit to, co považují za problematické, jsme ale nenalezli společnou řeč," uvedl. „Zástupci petice sdělili, že s námi nehodlají jednat, v průběhu jednoho až dvou měsíců si budou podávat požadavky na informace a očekávají písemné odpovědi."

Podle gymnazisty Jiřího Šebka, rovněž jednoho ze zakladatelů, je petice jen začátek. „Zaměříme se na získání podrobných informací k podezřelým rozhodnutím radnice a zkusíme do iniciativy vtáhnout co nejvíce lidí, kterým na Chomutovu záleží," dodal.

Lidé z iniciativy už také upozornili na jednu městskou zakázku, která je podle nich podezřelá. Výběrové řízení na druhou etapu revitalizaci sídlišť za necelých šest milionů totiž město vyhlásilo 19. prosince a nabídky chce do 8. ledna. Navíc lhůta pro dodatečné informace je jen do 30. prosince, což představuje pouze čtyři pracovní dny. „Vzpomínáte si, kdy bylo vyhlášeno výběrové řízení na pronájem Kamencového jezera?" dodávají k tomu autoři petice na svém facebooku. To bylo totiž také vyhlášeno přes vánoční svátky, což bylo terčem velké kritiky.

Příští rok na podzim se konají komunální volby, podle Terezy Zemanové do nich ale iniciativa jít nechce. „Myslím, že můžeme měnit věci, aniž bychom museli sedět na městě," uvedla.
 

Nespokojení občané 2: Práce nebo megafon?GLOSA Josefa Duška

Z občanské iniciativy Nechceme žít v Palermu jsem poněkud rozpačitý. Na jedné straně má moje sympatie a zároveň jsem trochu nesvůj. Proč?

Každá snaha zapojit lidi více do dění ve městě je správná, odvážná a pravda také trochu nevděčná. O nás Chomutovácích se často říká, že nám chybí kořeny. Patriotismus. Hrdá příslušnost k městu. Jenže já mám (bohužel) někdy pocit, že vlastně nic z toho ani nechceme. Než abychom vyrazili se skauty uklízet Bezručovo údolí, kam tak rádi chodíme, radši nadáváme na politiky, jak naše město huntují. Lidé z téhle iniciativy vypadají, že jsou z jiného těsta. Chtějí pomáhat, hlídat, bavit se, cítit patriotismus a být hrdí. A hlavně chtějí k tomu strhnout i ostatní. Palec nahoru.

Co mě děsí, je jejich současná rétorika. Ne že by nebylo co kritizovat. Jen mám neodvratný a nemilý pocit deja vu, že se vrátily předvolební mítinky sdružení Nespokojení občané! i s jejich megafonem. Obecné formulace o korupci, normalizačních metodách, zbytečných stavbách, přihrávaných zakázkách vyvoleným a… samozřejmě Kamenčák! Ano, je to vděčné téma, mluví se o tom všude, jenže mě nesedí (možná je to profesionální deformace), když se jen vezmou řeči z hospody/kavárny, srovnají se do souvětí a křičí na veřejnost coby oficiální sdělení.

Tak trochu doufám, že je to jen neadekvátně hřmotný začátek, snaha upoutat pozornost. Nakonec iniciativa už aktivně upozornila na jedno podivné výběrové řízení (více ve článku). Jestli půjde cestou práce a ne křiku, bude to jen dobře. Nakonec chystám s nimi větší rozhovor, tak se rád zeptám…

Co je ale vůbec nejsmutnější, je fakt, že iniciativa MUSELA vzniknout. Nevznikla z radosti a z chuti lidí. Vznikla z jejich vzteku a ze znechucení. Není to jejich chyba. Lidé nebývají naštvaní a znechucení jen tak. Víme, páni politici?!