Nad zvonkem je kamera, takže strážník, který sedí u monitorů na opačném konci města, vidí, kdo chce do podchodu vstoupit. Opravený tunel pro chodce pod železnicí mezi Mostem a Rudolicemi si přišla prohlédnout náměstkyně primátora Hana Jeníčková s novináři. Jeníčková stojí v kovové kleci turniketu a čeká, až nová otočná brána povolí. Nic. I po několika pokusech a zatlačení turniket zůstává zavřený. Pozvaní novináři se chichotají. „Alespoň vidíte, že to nemáme předem připravené," směje se Jeníčková, kterou trapas nevyvede z míry. „Ještě včera to fungovalo." Čeká se na šéfa strážníků Bronislava Schwarze.„Hani, pojď ven!" řekne Schwarz po příjezdu, podá Jeníčkové ruku a pomůže jí z klece. Následuje Schwarzova přednáška, jak turniketem po zazvonění projít. Teď to jde snadno a delegace může dál.

Léta kritizovaný podchod je po rekonstrukci čistý, osvětlený, dálkově hlídaný a je i na čipy. Lidé se už nemají bát pobudů, vandalů, tmy a špíny.

Schwarz, který Jeníčkovou a novináře doprovází, oznamuje, že teď už nikdo nebude v podchodu močit a nic ničit. „Když to přece jen udělá, uvidíme ho, přijedeme a chytíme," prohlašuje a ukazuje na kamery. Jsou skoro všude. Podle Schwarze a Jeníčkové jsou skutečné, ne jako v roce 2008 opraveném podchodu v Souši, kde se maketa neosvědčila. Strážník u monitorů teď může na dálku sledovat chodce celou dobu, od vstupu až po východ v Rudolicích.

Ve spodní, osvětlené a bíle natřené hale se k delegaci blíží náhodný chodec se psem. Bohumil Steklý z Rudolic nemusel zvonit na městskou policii, aby mu dálkově odblokovala turniket. Do podchodu se dostal na čipovou kartu, kterou si lidé z Rudolic mohou zdarma vyzvednout v budově městské policie v ulici Majakovského. „Je to dobré," hodnotí Steklý podchod a kartu, která se přikládá ke kovové čtečce u turniketu. Na druhé straně už do turniketu nemusí, lze vyjít speciálními východovými dveřmi. Městská policie vydala zatím 15 karet a dalších patnáct je zamluveno. V první vlně je připraveno k rozdání 50 karet, podle potřeby budou další. Případnou ztrátu karty mají Rudoličtí hlásit, aby předešli zneužití. Novou kartu jim pak městská policie vydá za 150 korun. V Rudolicích žijí trvale zhruba dvě stovky lidí, další tam pracují. Všichni kartu chtít určitě nebudou: využijí zvonek na strážníky, který je i pro návštěvy, turisty a další zájemce, nebo pojedou do Mostu autem, autobusem a mnozí budou dál chodit přes koleje, čemuž chce město opraveným podchodem zabránit. Během diskuze novinářů se Schwarzem a Jeníčkovou přešli koleje dva lidé. Podle Jeníčkové je třeba Mostečany přesvědčit, aby se podchodu už nebáli. Schwarz uvedl, že čip si vyzvedla i motorizovaná rodina s vozíčkářkou, která chce podchodu využívat, když nebude auto. Tunel s rampou na schodištích si před pár dny vyzkoušela s pomocí zavolaných strážníků. Přijedou i kvůli kočárkům. Po zazvonění mají matky čekat jen pár minut.

Podle Schwarze lze podchod použít i během případných násilných demonstrací, kdy půjde o život: policie by do něj mohla v případě nouze dočasně nahnat třeba stovku brutálních chuligánů nebo agresivních neonacistů.

„Je to nádherná cela!" prohlásil o podchodu Schwarz.

Rekonstrukce podchodu, který je největší v okrese, stála 2,7 milionu Kč. Město navíc opravilo chodník s lampami.