Čtyři měsíce uplynuly od doby, co byla po mnoha letech oživena v Mostě nejznámější opuštěná budova, bývalé sídlo komunistů. Od listopadu si v opraveném objektu mezi obchodním domem Central a parkem Šibeník hrají děti a rodiče v Jungle Aréně, jediném sportovně-zábavním rodinném komplexu svého druhu v regionu.

Zuzana Hurajová z Mostu navštívila arénu o rozloze tří tisíc metrů čtverečních poprvé. Přišla s manželem a dvěma syny. „Slyšeli jsme o tom a chtěli to vyzkoušet. A je to nádhera," řekla. Celodenní rodinné vstupné je stálo 399 korun. Maminka vůči ceně neměla výhrady.

FAKTA Jungle Aréna v Mostě je ojedinělým příkladem zatím fungujícího využití tzv. brownfields, opuštěných či zanedbaných budov a zapomenutých areálů. V objektu, kde vzniklo největší multifunkční kryté hřiště v kraji, byl kdysi Okresní výbor KSČ. Městský objekt postupně chátral a pustl. Dnes je soukromý a je v něm nekuřácký zábavní areál s kavárnou a občerstvením s kapacitou 170 míst. 

Podnikatelé, kteří arénu provozují, přesto otevřeně přiznávají, že vstupné se zdá části mostecké veřejnosti drahé. O víkendech je rodinné vstupné (dva dospělí a dvě děti) 499 korun. Podle provozovatelů je zajímavé, že návštěvníci z jiných okresů, a jezdí i z Prahy, cenu nekritizují. Berou to jako součást svého celodenního výletu, který si přijeli do Mostu užít.

„Nejsme kavárenský dětský koutek," upozorňuje Daniel Mádlo, jeden z provozovatelů Jungle Arény. „Chceme, aby se lidé vraceli. Dost jich o nás ještě neví."

V Mostě je toto podnikání průkopnické a snaží se být trvale udržitelné. Při stanovení výše vstupného se kalkulovalo i s tím, že častými návštěvami se dětem atrakce omrzí. Proto má být spíše za odměnu, za dobré známky a chování či dárkem k narozeninám, a proto se podnik soustředí i na školy. V pondělí měla v aréně maškarní bál družina 1. ZŠ Most.

Školy, školky a hromadné výpravy mají do arény levnější vstupné, které začíná od 60 korun na osobu na dvě hodiny. Provozovatelé se netají tím, že nápor dětí dává atrakcím zabrat, přestože jsou odolné, vyrobené v EU a certifikované. Děti jsou vynalézavé a rádi zjišťují, z čeho zařízení je a co vydrží. Téměř každý den se musí něco opravovat.

Podnik řešil i podněty rodin, aby občerstvení v aréně prodávalo i zdravější jídlo. Když se ale na zkoušku zavedlo, zájem byl malý a od nerentabilních salátů se ustoupilo.

Aréna je v provozu celoročně a každý den včetně státních svátků. Nejbližší podobná, ale menší zařízení jsou v Chomutově a Kadani.

Bývalé sídlo KSČ v Mostě, kde je nyní Jungle Aréna.

ROK 2012. Budova bývalého OV KSČ v Mostě před přestavbou na Jungle Arénu. V objektu bylo v 90. letech Centrum volného času nebo Rádio Most. Po vystěhování většiny provozoven (v budově měl být úřad práce) městský objekt dlouho chátral. Foto: Deník