Označení převzal provozovatel Kávy s párou, Palačinkárny v Pekařské ulici, Dobré bašty, restaurace U Draka a cukrárny Lilie.

Zatímco například restaurace Káva s párou nebo Palačinkárna jsou novými nekuřáckými provozovnami, zástupci ostatních převzali certifikát z důvodu změny provozovatele nebo aktualizace označení. „Jsme rádi, že nám pomáháte propagovat zdravý životní styl," poděkoval starosta Chlupáč.

„V současné době je evidováno na stránkách Zdravého města Litoměřice 25 certifikovaných nekuřáckých provozoven, z nichž 8 je plně nekuřáckých a ve 12 podnicích se nekouří ve vnitřních prostorech," upřesnila koordinátorka projektu Zdravé město Litoměřice Rita Vlčková s tím, že dosud nedošlo k odebrání certifikátu proto, že by se z nekuřáckého podniku stal kuřácký.

Politik Zdravého města Litoměřice Petr Hermann (vlevo), koordinátorka projektu Rita Vlčková (vpravo) a starosta Ladislav Chlupáč (uprostřed) se zástupci provozoven, kteří dnes převzali certifikáty.

Další zájemci se mohou průběžně přihlásit na webových stránkách Zdravého města Litoměřice. Nekuřácké provozovny budou také zaneseny do elektronické podoby mapy města.

První označení nekuřáckých provozoven v Litoměřicích proběhlo již v roce 2009, kdy samolepku s označením zákazu kouření a logem Zdravého města Litoměřice obdrželo 14 provozoven (z toho 11 litoměřických, z čehož 6 zařízení je v provozu do dnešní doby).

Loni přibylo dalších 15 podniků, kterým město udělilo certifikát. Ten je rozdělen do 3 kategorií. Třemi hvězdičkami se pyšní plně nekuřácké prostory, kde je kouření zakázáno také na venkovní předzahrádce, dvě hvězdy patří zařízením s vnitřními plně nekuřáckými prostory a jednu hvězdičku získávají provozovny s vymezenou nekuřáckou místností.

Zdravé město Litoměřice vede kampaň proti kouření i mezi mladými lidmi, a to hlavně formou přednášek na školách.

Zdravý životní styl budou propagovat i následující dvě kampaně – zářijový Evropský týden mobility a říjnové Dny zdraví. Obě jsou podpořeny z Programu švýcarsko – české spolupráce Ministerstva životního prostředí ČR.

Eva Břeňová