"Jsme zaevidováni v Registru poskytovatelů sociálních služeb a provozujeme sociální službu ve zdravotnickém zařízení. Tuto službu jsme se rozhodli zprovoznit proto, že jsme se setkávali s případy, kdy zdravotní pojišťovna již odmítla hradit péči o pacienta na LDN, ale zároveň nebylo možné tohoto pacienta kvůli jeho zdravotnímu stavu umístit do domova pro seniory. Tyto situace byly vždy velmi složité, nyní nabízíme řešení přímo v areálu naší nemocnice," vysvětlil jednatel Hornické nemocnice s poliklinikou Jaroslav Herzinger.

Zrekonstruované stanice v areálu nemocnice nabídne klientům tři dvoulůžkové pokoje a 10 jednolůžkových. Vybavené jsou televizí, polohovacím lůžkem, komodou, stolem s židlemi a nočním stolkem. Každý pokoj má svou koupelnu i toaletu. Vybavení je nové a moderní.

Pobyt na stanici sociálně zdravotních lůžek není časově omezený, rozhoduje však zdravotní stav klienta. "Pokud se jeho zdravotní stav zlepší, bude umístěn do domova pro seniory, pokud se zhorší, bude hospitalizován v nemocnici," doplnil Jaroslav Herzinger. Klienti si pobyt a stravu na oddělení hradí sami, většinou z důchodu a příspěvku od státu dle dané kategorie.

Žádost o pobyt na stanici sociálně zdravotních lůžek si může podat kdokoli, kdo splňuje podmínky pro umístění. Může být z Bíliny i okolních měst. Veškeré informace lidé dostanou osobně na recepci Hornické nemocnice s poliklinikou nebo na telefonním čísle 417 777 111. (pn)