Rekonstrukce stanice A, která začala v lednu letošního roku, se blíží do finále. Financuje ji město Bílina, které je majitelem nemocnice. V budově, kde bývala lékárna a tří, čtyř a pětilůžkové pokoje, vznikne nově třicet míst ve dvoulůžkových, žlutě vymalovaných pokojích se sociálním zařízením. Lékárna byla přesunuta do prostor hlavní budovy ke spokojenosti všech.

1. etapa rekonstrukce

„Jde o první etapu rekonstrukce. Následovat bude rekonstrukce 2. patra stanice B. Tady vznikne třicet lůžek následné péče ve dvoulůžkových pokojích. Ze dvou rozdělených částí vznikne jedno velké uzavřené oddělení. Sociální zařízení budou mít jen některé pokoje, na patře bude centrální koupelna. Budovat centrální koupelnu je trendem v následné péči. Ležící pacienti by sprchu na pokoji sami nemohli využít a z vany už by se nedostali bez pomoci vůbec," vysvětlil nám jednatel nemocnice Jaroslav Herzinger.

„Na každém pokoji bude televize a základní vybavení. Pokoje budou propojeny se sesternou komunikačním zařízením, takže budou moci pacienti v případě potřeby ihned přivolat sestru."

Stanice D už je zrekonstruovaná. Na každém pokoji, které jsou jednolůžkové, je sociální zařízení a v současné době slouží pro potřeby pacientů v právě se rekonstruujících prostorách. Do budoucna bude využívána jako domov pro seniory. Ti budou také moci využívat venkovní tělocvičnu s nově umístěnými cvičebními prvky. Ty ale mohou při návštěvách babiček a dědečků využívat i děti.

Je třeba pokračovat

„S rekonstrukcí nemocnice se pořádně začalo až v minulém volebním období a je potřeba v tom pokračovat, byť postupně a po částech. Některé věci jsou tu ještě z šedesátých let, kdy se nemocnice postavila a výrazně se od té doby nezměnily. Hodně už se toho ale podařilo, budovy nemocnice jsou zateplené, vyměněná okna, střecha, nové fasády. Věřím, že do konce tohoto volebního období by mohla být dokončena i rekonstrukce všech vnitřních prostor," je optimista bílinský starosta Oldřich Bubeníček, který se přišel podívat, jak rekonstrukce postupuje.

V současné době je kapacita nemocnice 83 lůžek následně péče. „Když se dostaneme na stovku, bude to podle mého názoru pro Bílinu optimální," říká starosta Bubeníček. A jak je na tom bílinská nemocnice s personálem? „Ošetřovatelky a zdravotní sestry bychom měli, doktory bychom ale samozřejmě potřebovali. S jejich nedostatkem se potýkají všechny nemocnice. Stárnou a citelně chybí i praktičtí lékaři," říká jednatel Jaroslav Herzinger. „Podmínky pro naše zaměstnance se v rámci možností zlepšily, ale zasloužili by si samozřejmě mnohem vyšší platy, což ale systém bohužel neumožňuje. Většina pacientů je ležících. Pro personál je to neskutečně těžká práce nejen po fyzické stránce, ale především na psychiku. Tohle opravdu nemůže dělat každý. Snažíme se také získávat alespoň na částečné úvazky odborné lékaře. Od 1. září nastupuje nová dietoložka, od ledna by tu mohl být i nový ortoped. Máme nasmlouvané sanitky, dobrá věc je i to, že tu máme stanici záchranky. Všechny změny a rekonstrukce, které v nemocnici probíhají, mají jediný cíl. Zlepšit komfort pro naše pacienty i podmínky pro práci personálu, který se o ně stará," shrnul jednatel nemocnice Jaroslav Herzinger.

Nemocnici chybí podle jeho slov i zrušené regulační poplatky. „Bílinská nemocnice z nich měla více než 3,5 milionu korun ročně. A to nemluvě o tom, jak se opět zaplnily čekárny lidmi, kteří si jen potřebují popovídat a protože nemají s kým, přijdou se svěřit se svými starostmi lékaři, od čehož je dříve odrazoval třicetikorunový poplatek," povzdechl si Jaroslav Herzinger.

Domov důchodců

Velký pozemek přiléhající k zadní části nemocnice město před několika lety koupilo s tím, že by se tu jednou mohl postavit domov důchodců. Zdá se, že správná doba nazrála a pozemek na kraji města, který je uprostřed zeleně s krásnou vyhlídkou na Bořeň a Středohoří, kam jezdí autobus a je v bezprostřední blízkosti nemocnice, je na výstavbu domova pro seniory ideální.

Objekt, jehož studii jsme si mohli prohlédnout, by byl natočený jako parabola . Měl by kromě přízemí i další tři, možná dokonce čtyři patra. „Pokoje by měly zhruba 20 metrů čtverečních, sociální zařízení a ty ve vyšších patrech by měly i balkon, jinak by tu byla terasa. Zadní část by byla prosklená, ale nechtěli bychom tam dávat pokoje. Byla by tam tzv. obytná chodba s křesílky s možností posedět, popovídat si, která by byla ideální pro setkání seniorů s jejich návštěvami, až za nimi přijedou děti a vnoučata. Počítáme i s novým stravovacím provozem, jídelnou a novou kuchyní, která by sloužila jak pro domov pro seniory, tak i pro nemocnici. Ta, kterou tu máme, je ještě původní a je umístěna v suterénu, stejně jako rehabilitace. Obojí by pak mohlo být umístěné v přízemí v novém objektu. Přestěhovaly by se sem i kanceláře a zázemí, které je teď v hlavní budově nemocnice. Pro seniory počítáme i s tím, že by tu měli společenskou místnost a kino," představil nám připravovaný projekt Dr. Herzinger.

„Nechceme tu stavět žádné obrovské stavby pro spoustu lidí. Ale je fakt, že lidé z Bílinska a Duchcovska teď mají jedinou možnost umístit své seniory do domovů důchodců do Bystřan, Teplic nebo Dubí, jinak je domov důchodců až v Lounech. A to je na dojíždění na návštěvy dost daleko. Proto by to bylo tady, uprostřed klidu a zeleně, ideální. Teď se musíme snažit sehnat na výstavbu a realizaci peníze," řekl nám bílinský starosta Bubeníček s tím, že je mu jasné, že to je hodně těžký úkol.