Omezení péče a kolaps vážně hrozily interně žatecké nemocnice. Na jaře dali výpovědi čtyři lékaři, což je pro malé oddělení v regionální nemocnici velmi výrazný problém. Nyní ale přichází ze špitálu povzbuzující zpráva, doktory se prý daří shánět, jeden nový už je, další jsou „na cestě". Kolaps tak snad nehrozí. Problémy a přetížení oddělení ale přetrvávají.

Na jaře se po odchodu lékařů mluvilo o dopadech na ambulanci nebo dokonce o omezení lůžkové péče.

„Situaci nakonec snad zvládneme bez omezování péče. Věřím, že se nám to podaří zvládnout. Jednoho nového lékaře už máme, druhý by měl přijít v řádu týdnů. Na dalších dvou příchodech pracujeme, lékaři by měli přijít v příštích měsících," informoval Deník Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice.

Připomeňte si: Lékaři dávají výpovědi, kolaps interny se blíží!

Ředitel žatecké nemocnice Čestmír Novák ukazuje plány na nové dětské oddělení. Povede se jej postavit?Shánění nových doktorů je ale složité, velký nedostatek je na interních odděleních po celé republice. Někde dokonce musejí zavírat. „Není to snadné, ale zatím se nám daří lékaře shánět. Věřím, že nové přivedeme a situaci ustojíme," pokračoval Novák.

A proč na jaře odešli čtyři lékaři najednou z interny? „Některé odchody byly plánované, jinde zasáhla náhoda, jiné nabídky. Zásadním důvodem je ale také neustálé dlouhodobé přetěžování doktorů, které musí na interně zvládat," řekl ředitel nemocnice.

Personál je přetížený

Přetěžování lékařů, malý počet lůžek a další potíže ale zůstanou, i když se nové lékaře v Žatci podaří sehnat. Problémy přetrvávají. Co s tím? „Je to velký problém, celorepublikově. Lékaři nejsou. Interny jsou přetížené, pacientů přibývá. U nás navíc umocněný tím, že nám záchranka, která začala jezdit bez lékaře, vozí nyní ještě více pacientů, které všechny musíme vyšetřovat a doktory to dále zatěžuje, nestíhají. Na tak velký region, jako je Lounsko, Žatecko a Podbořansko máme málo akutních lůžek. Jsme hodně přetížení. Je to systémový problém, který se bude muset řešit," upozorňuje Čestmír Novák.

Na interně, podle lékařů, někdy nastávají chvíle, kdy nemohou pacientům poskytnout péči, jakou by si zasloužili. „Jsou ohroženi na zdraví a životě," řekla před časem lékařka Jiřina Koutná.

45 lůžek na celý okres Louny

Hlavně v noci a víkendech slouží méně doktorů, když sanitky přivezou několik případů, nemusí zbývat čas na pacienty na oddělení. Doba hospitalizace je údajně v Žatci kratší než je průměr, pacienti se musí doléčovat jinde.

Na málo lékařů a lůžek je v Žatci prostě příliš mnoho pacientů. V Žatci je 45 akutních lůžek na celý okres Louny, počet se přitom nezvýšil ani po uzavření lounské nemocnice. Okolní okresy mají interních lůžek mnohem více, o desítky navíc. Jejich počty, a tím i počty lékařů, stanovují a přeneseně, prostřednictvím plateb za provedené výkony, i platí zdravotní pojišťovny. Vliv na to mají ale také politici a ministerstvo, kteří by právě systémové opatření mohli prosadit. Jenže… Kde vzít lékaře? „V oblasti zajištění interní péče jde o celorepublikový trend, obdobně vytížená jsou v Ústeckém kraji i ostatní interní oddělení. Není to však jen otázka počtu lůžek, ale zejména i otázka kritické personální kapacity. Je nedostatek lékařů i sester," říká Lucie Dosedělová, mluvčí Ústeckého kraje. Přiznává, že dochází k přetížení. „Z pohledu kraje se tak bude muset řešit situace komplexně, nejen v okrese Louny," sdělila.

Žatecká nemocnice je jedinou v okrese Louny, která poskytuje akutní péči, vlastní ji město. Je spádovou pro zhruba 90 tisíc lidí. Má čtyři základní primariáry – chirurgii, dětské, gynekologii s porodnicí a internu.