„Nežádali jsme a ani nebudeme žádat. Jsme malá obec a nemáme na spolufinancování. Navíc takový projekt nejdříve musíme zaplatit ze svého a pak čekat, jestli to dobře dopadne a dotaci dostaneme. Toho se obáváme, a proto do evropských dotací nejdeme. Využíváme spíše dotace z Ústeckého kraje," vysvětlil starosta Stebna Pavel Švarc.

Podstatně větší Trmice však o dotace žádají. „Dosud jsme velké problémy neměli. Máme projektového manažera, který připravuje podklady, 
a najímáme si odbornou firmu, která věci kolem dotace finalizuje," sdělila starostka Jana Oubrechtová.

Kde lze žádat- IROP - integrovaný regionální operační program vyhlásil výzvy například na podporu dokumentů územního rozvoje nebo na kulturní rozvoj

- Národní program životního prostředí – výzva č.6 na odstranění a rekultivaci nelegálních skladů odpadů 

Město bude žádat například na podporu cyklostezky, která by spojila Trmice 
s Ústím. „Je to pro snazší dojíždění do práce. Problém je, že žádosti 
o dotace jsou administrativně náročnější a peněz je méně. Dříve jsme na zateplení školy získali devadesát procent z Evropy, pět procent od státu a zbytek jsme spolufinancovali sami. Teď se podíl dotace na projektu pohybuje i kolem pětačtyřiceti procent," uvedla Jana Oubrechtová.

Úspěšní jsou v žádostech o dotace v Malečově. „Už jsme nějaké dotace v minulosti získali. Dalo to hodně práce, ale ty peníze se hodí," poznamenal starosta Petr Kůstka. Jak dodal, obec staví novou školu, protože ta stará je ve špatném stavu. „Školu musíme postavit tak jako tak, věřím ale, že dotaci dostaneme. Další probíhající akcí je čistička odpadních vod, kde také žádáme o dotaci," uvedl starosta Kůstka. I podle jeho názoru je administrace projektů náročná a pro malou obec znamená příprava žádosti velké úsilí.

K tomu se připojil i starosta Chabařovic Josef Kusebauch. „I my si musíme najmout odbornou firmu, protože není v možnostech úřadu to všechno zvládnout vlastními silami. Dotace jsme dříve dostali z ROP Severozápad, ale žádáme
i ze Státního fondu životního prostředí a dalších," poznamenal starosta Josef Kusebauch.

O dotaci na rekonstrukci chladícího zařízení zimního stadionu a na nákup hasičského auta mají zájem v Povrlech. Bude-li obec úspěšná, rekonstrukce chladícího zařízení by mohla začít příští rok po skončení sezony. „Bude záležet na tom, jestli peníze seženeme. To platí i o hasičském autě, obávám se, že tam je ale situace složitější," řekl starosta Petr Hadraba.

Složitá pravidla podle starosty Chuderova Stanislava Kováře mnohé radnice odrazují. 
„S některými starosty jsem mluvil a bojí se toho. My chceme přistavět školku a o dotaci požádáme, na přípravu už máme vybranou firmu," uvedl Stanislav Kovář.