„Copak mi to dáváte, snad mě to nezabije?" živě se zajímala paní Bohuslava Nobilisová, co jí to nalili do skleničky, než usrkla. Šampaňské. V pondělí totiž oslavila své životní jubileum 105 let, které si užila s nejbližší rodinou, a včera jí přišli oficiálně přát také představitelé města a Domova pro seniory na Písečné, kde paní Nobilisová žije. Na zdraví si s ní připil náměstek primátora Marián Bystroň, ředitelka Sociálních služeb Alena Tölgová s dalšími zástupci sociální sféry a novináři.

„To je nádherná kytka. Tak velký dort, ten by byl pro všechny," těšila se oslavenkyně z dárků. Možná více z těch sladkých, protože jak prozradily pracovnice domova pro seniory, ráda mlsá. Syna, který za ní často chodí, si posílá pro dortíky.

KANTORKA VE ŠKOLE I DOMA

Bohuslava Nobilisová usrkává šampaňské k narozeninové oslavě.Zdroj: Deník/ Mirka ŠebestováPaní Bohuslava Nobilisová se narodila ve Lštění, v mládí vystudovala gymnázium a stala se učitelkou. Do Chomutova se přistěhovala po roce 1945, kde učila na prvním stupni tenkrát národní školy. „Učila jsem všechno, i tělocvik. Já tak ráda učila a na výlety jsme jezdili," vrátila se krátce do starých časů.

Na bývalou kantorku vzpomínají i její někdejší žáci ze školy ve Školní a v „Husovce", kteří už také dosáhli důchodového věku. „Učila jste mou maminku, pozdravuje vás. Říkala, že jste byla moc hodná a hodně si díky vám zapamatovala," předala vzkaz například vedoucí Domova pro seniory Soňa Suchomelová, která byla při oficiální oslavě narozenin.

Podle jednoho ze synů 71letého Bohuslava Nobilise, doma maminka vládla pevnou rukou. „Byla trošku přísná, dalo by se říct, že zbytečně starostlivá," dodal s pousmáním.

DOMA AŽ DO STOVKY

Paní Nobilisová svůj volný čas nejraději trávila na procházkách se svými dvěma syny, dokud byli menší, a hraním divadla. Po smrti svého muže, také známého chomutovského učitele, žila ve svém bytě takřka do sta let. Často za ní docházela rodina. Jezdila za ní také rehabilitační sestra, protože paní Nobilisová chodila už jen s pomocí chodítka, a z pečovatelské služby měla zajištěné další služby včetně obědů.

„Skoro do sta to zvládala doma, pak ale skončila na LDN, kde pobývala půl roku a od té doby je tady na Písečné," řekl syn Bohuslav Nobilis. Od té doby je u ní třikrát do týdne a snaží se pomoci, protože je maminka kvůli svému zdravotnímu stavu trvale upoutaná na lůžko. „Cvičím s ní nohy, aby jí nezatuhly klouby. Střídáme se s bráchou, ale já jsem tu častěji, protože on bydlí za Rokycanama, zatímco já v Chomutově," dodal.

Bohuslava Nobilisová má kromě dvou synů také vnuka a pravnouče.

V Ústeckém kraji je podle statistiky České správy sociálního zabezpečení čtyřicet seniorů, kteří dosáhli nebo přesáhli věk sta let. Jen čtyři z nich jsou muži, zato žen je 36. Nejstarší z nich oslavila 105. narozeniny už loni, dvě letos. Jednou z nich je paní Nobilisová.