Podél Flájského plavebního kanálu vznikne na české i německé straně kulturně historická stezka. Na obnově mistrovského díla hornického stavitelství z počátku 17. století spolupracuje státní podnik Lesy ČR s dalšími partnery z česko-německého pomezí.

Stezka připomene historii plavení dřeva v česko-saském pohraničí. „Provede turisty krajinou od Flájské přehrady po saské hranice a dále do německého Clausnitz," popsal mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Stezka bude 23 kilometrů dlouhá, na české straně bude mít délku 7,1 km. Česká část stezky bude turistům přístupná již letos v červenci.

Samotná stezka je třešinkou celého projektu revitalizace Flájského plavebního kanálu. „Projekt zahrnuje mimo jiné i opravu velké nádrže v hrázi kanálu nad Českým Jiřetínem a vybudování vyhlídky nad obcí Deutschgeorgenthal," vysvětlil Petr Fišer z Českojiřetínského spolku.

Českojiřetínský spolek byl v roce 2010 spoluiniciátorem projektu obnovy plavebního kanálu. Sdružení nyní společně s mosteckým studiem Ponte records pracuje na vzniku filmového dokumentu, který by měl rozšířit možnosti naučné stezky i pro školní aktivity.

Státní podnik Povodí Ohře plánuje na flájské přehradě vybudovat informační centrum. To by mělo vzniknout na základech stavebního jeřábu z výstavby vodního díla Fláje. „Jedná se o turisticky velmi vyhledávané místo, proto jsme si jej zvolili pro výstavbu informačního centra," řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Centrum bude moderním konferenčním a setkávacím centrem pro návštěvníky Flájska, měly by se zde konat semináře, provozovat projekční technika a vznikne zde venkovní posezení pro pěší turisty i běžkaře. Do budoucna má v plánu Povodí Ohře doplnit naučnou stezku o informační tabule především s ekologickou tématikou a rozšířit počet naučných stezek.